مسجد جامع تاریخی 700 ساله فرومد سمنان مرمت شد

به گزارش دانشنامه آریایی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان از مرمت بام مسجد جامع تاریخی 700 ساله فرومد اطلاع داد.

مسجد جامع تاریخی 700 ساله فرومد سمنان مرمت شد

به گزارش خبرنگاران از سمنان، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان، حسین خواجه بیدختی گفت: در این مرحله از مرمت، کار برداشت کاه گل فرسوده پشت بام و اجرای دوباره آن، بهینه سازی ناودان ها و بندکشی جدارها در سطح های مختلف انجام شد.

وی ادامه داد: این بنا یکی از آثار ارزشمند معماری دوره خوارزمشاهیان است و در مساحتی حدود 820 مترمربع به صورت 2 ایوانی ساخته شده و متشکل از 2 ایوان شمالی و جنوبی بناشده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: 2 ایوانچه در طرفین ایوان ها، شبستانی در ضلع شرقی ایوان جنوبی و شبستانی به قرینه آن در ضلع غربی، 2 رشته رواق در طرفین صحن، اتاق گنبد دار چهارگوش در ضلع غربی ایوان شمالی و سردری مزین است.

خواجه بیدختی گفت: تاریخ ساخت مسجد جامع تاریخی فرومد با توجه به شیوه معماری، نقشه 2 ایوانی و پوشش ایوان ها و تزئینات بنا ازجمله تلفیق کاشی های فیروزه ای و لاجوردی و مقایسه آن با 2 بنای تاریخ دار دوره خوارزمشاهیان یعنی مسجد جامع گناباد و مسجد ملک زوزن، به اوایل قرن هفتم هجری قمری نسبت داده می گردد. مسجد جامع فرومد با شماره 345 به ثبت آثار ملی رسیده است.

به گزارش خبرنگاران؛ روستای هدف گردشگری فرومد در منتهی الیه شرقی شهرستان میامی و در 115 کیلومتری جهت میامی به سبزوار واقع است و شهرستان میامی نیز شرقی ترین شهرستان استان سمنان در جهت تهران به مشهد است، این شهرستان از شمال به استان های گلستان و خراسان شمالی، از شرق به استان خراسان رضوی و از غرب به شهرستان شاهرود ارتباط دارد.

منبع: تسنیم
انتشار: 18 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 914

به "مسجد جامع تاریخی 700 ساله فرومد سمنان مرمت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسجد جامع تاریخی 700 ساله فرومد سمنان مرمت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید