نشست کمیسیون مشترک برجام شروع شد

به گزارش دانشنامه آریایی، به گزارش خبرنگاران به نقل از المیادین، نشست مجازی کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزارت خارجه های ایران و گروه 1+4 شروع شد.

نشست کمیسیون مشترک برجام شروع شد

در این نشست که به صورت مجازی برگزار می گردد؛ سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران ریاست هیأت ایرانی را برعهده دارد و ریاست جلسه نیز با انریکه مورا مدیر سیاسی بخش سیاست خارجی اتحادیه اروپا است.

قرار است در این نشست که با حضور نمایندگانی از ایران، چین، روسیه، آلمان، فرانسه و انگلیس برگزار می گردد؛ درباره چشم انداز بازگشت احتمالی آمریکا به برجام و چگونگی تضمین اجرای کامل و مؤثر توافق از سوی همه طرفین رایزنی گردد.

پیشتر وزارت خارجه فرانسه گفته بود با توجه به اینکه ایران به مذاکره مستقیم با آمریکا رضایت نمی دهد؛ به دنبال چارچوب های جایگزین برای حصول راه چاره دیپلماتیک هستیم.

از سوی دیگر میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در نهادهای بین المللی مستقر در وین، در یک رشته پیغام توئیتری، استقبال آمریکا از تشکیل کمیسیون مشترک برجام را نشانه ای دیگر مبنی بر ایجاد تغییرات قابل ملاحظه در مواضع آمریکا تلقی کرد و گفت: در حال حاضر، مهم آن است که این تغییر مواضع در قالب اقداماتی عملی نشان داده گردد.

وی در ادامه پیغام های توئیتری خود اضافه نمود: اما شاید قبل از حرکت به سوی مرحله نهایی، توافق در باب گام های اولیه و در عین حال محسوس، در راستای ایجاد فضایی به مراتب مقبول تر مفید باشد- فضایی که فرایند رسیدن به مقصود را که همان اجرای کامل برجام از سوی همه طرفین است؛ تسریع کند.

این در حالی است که چندی پیش، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفته بود: در حال حاضر، سیگنال های دلخوش کننده ای از جانب دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا وجود دارد مبنی بر اینکه حصول نوعی مصالحه در راستای شکستن بن بست موجود پیرامون برجام و همزمان، شروع (فرایند) رسیدگی به دیگر دغدغه ها، امکان پذیر است.

همه این اظهارات در حالی است که آمریکا تا به امروز گام محسوسی برای بازگشت به برجام برنداشته و ایران نیز هشدار داده که یک بار برای همواره مذاکره نموده و اکنون انتظار دارد که آمریکا با برطرف همه تحریم های ضد ایرانی اشتباه دولت ترامپ مبنی بر خروج یک جانبه از توافق هسته ای را جبران کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1400 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1705

به "نشست کمیسیون مشترک برجام شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست کمیسیون مشترک برجام شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید