ملاقات وزرای خارجه انگلیس و آلمان با موضوع ایران

به گزارش دانشنامه آریایی، وزیر امور خارجه انگلیس گفت، در ملاقات با همتای آلمانی خود، درباره مسائلی همچون ایران و فرایند صلح خاورمیانه به گفت وگو و گفتگو پرداخته است.

ملاقات وزرای خارجه انگلیس و آلمان با موضوع ایران

با تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، دومینیک راب وزیر امور خارجه انگلیس چهارشنبه شب با هایکو ماس همتای آلمانی خود ملاقات و گفت وگو کرد.

راب در حساب توئیتری خود نوشت: درباره مسائلی پیرامون هنگ کنگ، ایران، فرایند صلح خاورمیانه و تقویت ارزش های مشترک گفت وگو کردیم.

وزیر امور خارجه انگلیس همچنین در نشست خبری پس از این ملاقات، درخصوص انتشار گزارش مداخله روسیه در همه پرسی خروج از اتحادیه اروپا گفت: هر زمان که چنین اتفاقی رخ دهد روسیه را مجبور به پاسخگویی می کنیم.

وی اضافه کرد: ما در حال همکاری جهت متعهد کردن چین به تعهدات بین المللی خود به خصوص در زمینه مسائل مربوط به هنگ کنگ هستیم. در این رابطه در حال همکاری با شرکای فرانسوی خود نیز هستیم.

وزارت خارجه آلمان نیز در بیانیه ای در ارتباط با سفر ماس به انگلیس نوشت: آلمان به همراه فرانسه و انگلیس همکاری نزدیکی در قالب گروه موسوم به E3 دارند. این کشورها، امضاکنندگان برنامه جامع اقدام مشترک با ایران هستند و به تضمین پابرجایی این توافق متعهدند.

ماس قبل از سفر به لندن گفت: مذاکرات چهارشنبه با راب متمرکز بر موضعات بین المللی است که با ما انگلیس از نزدیک راجع به آنها تشریک مساعی داریم از جمله مواضع تروئیکای اروپا در قبال ایران، روابط با چین و نحوه مقابله با نفوذ روسیه در اروپا.

برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام، تیرماه سال 1394 میان ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان (موسوم به گروه 1+5) حاصل شد.

دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن این توافق، کارشکنی ها در اجرای آن و کوشش برای کاستن از مزایای مالی ایران از آن را شروع کرد. با روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا این کارشکنی ها شدت گرفت و او بارها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته ای خارج خواهد نمود.

ترامپ انتها 8 می 2018 (18 اردیبهشت ماه 1397) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج و دستور احیای تحریم های متوقف شده علیه ایران را صادر کرد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1209

به "ملاقات وزرای خارجه انگلیس و آلمان با موضوع ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ملاقات وزرای خارجه انگلیس و آلمان با موضوع ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید