همکاری های ایران و مالزی در حوزه بانکداری اسلامی گسترش می یابد

به گزارش دانشنامه آریایی، رئیس کل بانک مرکزی با بیان این که همکاری های ایران و مالزی در حوزه بانکداری اسلامی گسترش می یابد از مذاکرات خود با مقامات این کشور برای اتصال سوئیچ کارت های بانکی بین دو کشور اطلاع داد.

همکاری های ایران و مالزی در حوزه بانکداری اسلامی گسترش می یابد

با تور مالزی ارزان از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

به گزارش خبرنگاران، رییس کل بانک مرکزی، فضا و فرصت پیش آمده میان کشورهای ایران و مالزی را مثبت قلمداد کرد و گفت: مالزی از کشورهای پیشرو در بانکداری اسلامی است و نظام بانکی آن در این حوزه پیشرفت های محسوسی داشته و پیروز به تهیه ابزار جدید مطابق با مبانی اسلامی شده است. امید است با بهره گیری از تجارب، همکاری میان دو کشور گسترش یابد.

ولی اله سیف که ریاست جمهوری را در سفر به جنوب شرق آسیا همراهی می نماید، با اشاره به سوابق و روابط خوب گذشته میان دو کشور، گفت: کشور مالزی در گذشته روابط بسیار خوبی با ایران داشته و پیش از این حجم روابط اقتصادی میان دو کشور بسیار بالاتر از سطح فعلی بود اما متأسفانه به واسطه شرایط ایجاد شده در دوران تحریم ها، این روابط با وقفه ای چندساله روبه رو شد. امیدواریم با سفر رییس جمهوری به این کشور و ملاقات با مقامات مالزی، فصلی جدید و نقطه عطفی در آینده روابط دو کشور شروع گردد.

رییس کل بانک مرکزی یکی از اصلی ترین مذاکرات میان دو کشور را در حوزه مسایل بانکی عنوان نمود و گفت: یکی از اساسی ترین مباحث که در رشد و روابط اقتصادی دو کشور موثر است، برقراری روابط بانکی میان ایران و مالزی است. براین اساس و در دیدار با معاونان بانک مرکزی این کشور توانستیم به نتایج مثبتی در مورد برقراری و گسترش سطح روابط اقتصادی میان دو کشور دست یابیم.

وی همکاری بانک های تجاری را از دیگر محورهای اصلی مذاکرات میان دو بانک مرکزی دانست و توضیح داد: یکی دیگر از محورهای مذاکرات میان دو کشور، مباحث مرتبط با بانک های تجاری و از آن جمله برقراری ارتباط به وسیله تشکیل حساب مشترک برای تسهیل تسویه حساب مبادلات تجاری بین دو کشور بود. همچنین به دلیل آمار بالای تعداد گردشگر میان ایران و مالزی، اتصال سوئیچ کارت های بانکی از دیگر مباحث مطرح شده در این دیدار بود. علاوه بر این تشکیل کمیته ای میان دو کشور برای برطرف و بیان مسایل بانکی میان دو کشور از دیگر مواردی بود که بر سر آنها توافق شد.

رییس شورای پول و اعتبار از حضور رییس کل بانک مرکزی مالزی در ایران اطلاع داد و گفت: با دعوت به عمل آمده از سوی ایران، قرار بر این شد که رییس کل بانک مرکزی مالزی در آینده ای نزدیک به ایران سفر کند و مباحث مطرح شده میان دو کشور در سفر آینده، نهایی و تفاهم های میان دو کشور، عملیاتی گردد.

سیف با اشاره به همکاری های مشترک میان دو کشور در بعضی مجامع بین المللی، عنوان نمود: خوشبختانه پیش از این ایران و مالزی در مجامع بین المللی، به ویژه در نهادهای بانکداری اسلامی همکاری های مشترکی داشته اند، انتظار می رود با گسترش سطح همکاری ها، این روابط بیش از پیش تقویت گردد. از جمله این جوامع می توان به هیأت خدمات اقتصادی اسلامی (IFSB) اشاره نمود که ایران در سال 2017 نایب رییس این نهاد و در سال 2018 ریاست دوره ای آن را عهده دار خواهد بود.

منبع: تسنیم
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 548

به "همکاری های ایران و مالزی در حوزه بانکداری اسلامی گسترش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همکاری های ایران و مالزی در حوزه بانکداری اسلامی گسترش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید