هواشناسی: تابستان گرم و خشک در انتظار تهران

به گزارش دانشنامه آریایی، هواشناسی: تهران تابستان گرم و خشک در پیش دارد. برای سه ماه آینده دمای هوای یک تا 1.5 درجه بیش از نرمال و بارندگی ها در خوشبینانه ترین حالت در حدنرمال پیش بینی می گردد که نمی تواند مساله کمبود و کاهش بارش انباشته شده را جبران کند.

هواشناسی: تابستان گرم و خشک در انتظار تهران

مدیرکل اداره هواشناسی استان تهران با پیش بینی تابستانی گرم و خشک برای تهران ، خاطرنشان کرد: برای سه ماه آینده دمای هوای یک تا 1.5 درجه بیش از نرمال و بارندگی ها در خوشبینانه ترین حالت در حدنرمال پیش بینی می گردد که نمی تواند مساله کمبود و کاهش بارش انباشته شده را جبران کند.

مازیار غلامی در گفت و گو با ایسنا درباره مقدار بارندگی ها و شرایط دمایی در ماه های پیش رو اظهار کرد: تحلیل جدیدترین نقشه های پیش بینی فصلی بیانگر آن است که طی سه ماه آینده میانه دمای هوا در سطح استان 0.5 تا 1 و حتی برای تیر و مرداد 1 تا 1.5 درجه سلسیوس بالاتر از نرمال برآورد شده و میانه بارش استان در برترین شرایط، در حد نرمال و با تمایل به کمتر از نرمال پیش بینی می گردد حتی در خوشبینانه ترین حالت و نرمال بودن بارش طی خرداد و تیر، این شرایط نمی تواند مساله کمبود و کاهش بارش انباشته شده را جبران کند چراکه میانه بارش در ماه های مذکور به طور طبیعی کاهش می یابد.

مدیرکل اداره هواشناسی استان تهران تاکید نمود: با توجه به حاکمیت این شرایط کماکان مدیریت منابع و مصارف آب در بخش های مختلف به ویژه بخش های کشاورزی، صنعتی و حتی خانگی و به طور کلی صرفه جویی در مصرف آب توصیه می گردد بعلاوه ضروری است درباره الگوی کشت و تقویم کشت متناسب با کم بارشی تصمیم گیری و مدیریت گردد.

وی با ارائه گزارشی از شرایط دما و بارش در اردیبهشت ماه اظهارکرد: تجزیه و تحلیل آمارهای دریافتی از ایستگاه های هواشناسی استان بیانگر آن است که طی اردیبهشت ماه 10 میلی متر باران (به صورت پهنه ای) در استان تهران ثبت شده است که نشاندهنده کاهش 69 درصدی بارش نسبت به دوره آماری بلند مدت در این ماه است بعلاوه از ابتدای فصل بهار تا به امروز کاهش 51 درصدی بارش در استان تهران گزارش شده این در حالیست که از ابتدای سال زراعی تا انتها اردیبهشت 1402 ، تنها 141 میلی متر باران (به صورت پهنه ای) در استان تهران رخ داده که 43 درصد کاهش بارش نسبت به بلند مدت و 6 درصد کاهش بارش نسبت به سال قبل در استان تهران را نشان می دهد.

مدیرکل اداره هواشناسی استان تهران با تاکید بر اینکه بیشتر استان های کشور تحت تاثیر کم بارشی قرار دارند، گفت: تاثیر این کم بارشی ها به گونه ای است که از ابتدای سال زراعی تا انتها اردیبهشت ماه، کل کشور با کاهش حدود 21 درصدی بارش روبرو بوده است. آنالیز بارش از ابتدای سال زراعی تا انتها اردیبهشت ماه، نشان دهنده آن است که متاسفانه استان تهران با سه پله صعود، چهارمین استان کشور بوده که بیشترین کاهش درصد تامین بارش سال آبی را نسبت به بلندمدت دارد.

وی درباره توزیع مکانی بارش های استان تهران اظهارکرد: این بارش ها از نظر توزیع مکانی نیز در تمامی شهرستان ها طی اردیبهشت ماه کاهش داشته که بیشترین مقدار کاهش بارش مربوط به شمیرانات، دماوند، تهران، پردیس و فیروزکوه بوده است بعلاوه آنالیز و تحلیل مقادیر ثبت شده دمای هوا (شامل میانه دما، دمای حداقل و دمای حدبیشتر) در ایستگاه های هواشناسی استان بیانگر افزایش دما در اردیبهشت ماه نسبت به بلندمدت است.

مدیرکل اداره هواشناسی استان تهران درباره شرایط دمایی این استان توضیح داد: میانه دمای هوا استان تهران در اردیبهشت ماه 20.7 درجه سلسیوس بود که در مقایسه با بلند مدت 1.1 درجه افزایش داشته این درحالی است که میانه کمینه دما 1.1 درجه سلسیوس و میانه بیشینه دما نیز 1.2 درجه سلسیوس افزایش داشته است. به عبارت دیگر اردیبهشت 1402 در مقایسه با بلندمدت به طور محسوسی گرمتر بود. میانه دما از ابتدای سال زراعی تا انتها اردیبهشت در استان تهران نسبت به دوره آماری بلند مدت 1 درجه سلسیوس افزایش داشته است.

غلامی در انتها گفت از نظر توزیع دما در شهرستان های استان نیز تمامی شهرستان های استان با افزایش دما روبرو بوده اند و شهرستان های غرب استان شامل شهریار، قدس، ملارد، رباط کریم، اسلامشهر و بهارستان به ترتیب بیشترین افزایش دما را داشته اند. افزایش دما در نواحی کوهستانی نیز رخ داده است که منجر ذوب سریع برف در نواحی کوهستانی شده است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 9 خرداد 1402 بروزرسانی: 9 خرداد 1402 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 2382

به "هواشناسی: تابستان گرم و خشک در انتظار تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هواشناسی: تابستان گرم و خشک در انتظار تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید