واحد پول کره جنوبی چیست؟

به گزارش دانشنامه آریایی، واحد پول کره جنوبی وون (Won) که در بازارهای جهانی با نماد KRW شناخته می گردد. بالاترین سکه در کره جنوبی سکه 500 وونی یا او بگ وون است.

واحد پول کره جنوبی چیست؟

اقتصاد کرهٔ جنوبی، چهارمین اقتصاد عظیم آسیا و سیزدهمین در دنیاست. کرهٔ جنوبی دومین رشد سریع مالی دنیا در 4 دههٔ اخیر را دارا می باشد. این پیشرفت قابل توجه که کرهٔ جنوبی را در کمتر از نیم قرن بدل به کشوری پیشرفته و ثروتمند نمود، اغلب معجزهٔ رودخانهٔ هان نامیده می گردد و در مجامع بین المللی صفت ببر آسیا را برای این کشور به ارمغان آورده است. آشنایی با واحد پول کره جنوبی و روابط تجاری این کشور می تواند زمینه را برای وارد و یا صادر کردن هر چه بهتر محصولات کره ای و ایرانی فراهم کند.

واحد پول کره جنوبی چیست؟

در حال حاضر واحد پول کره جنوبی وون (won , 원) بوده و سمبل وون ₩ می باشد همچنین این واحد پولی با کد KRW در بازارهای دنیای شناخته می گردد. در این کشور سکه های یک ، پنج ، ده ، پنجاه ، صد و پانصد وونی و اسکناس های هزار ، پنج هزار ، ده هزار و پنجاه هزار وونی رایج است.

جاذبه های گردشگری سئول پایتخت کره جنوبی

تاریخچه واحد پولی در کره جنوبی

در سال 1633 مون (mun , 문) در قالب سکه هایی از جنس مس و برنز به عنوان واحد کره جنوبی معرفی شد و این واحد پولی تا 2 قرن به جا ماند تا سال 1892 که جایش را به یَنگ (yang , 양) کره ای داد. در سال 1902 وون (won , 원) به عنوان واحد پولی رسمی کره جنوبی معرفی شد و هر وون معادل 5 ینگ بود.

در سال 1909 بانک کره تاسیس شد ولی بعد از اینکه کره تحت سلطه ژاپن نهاده شد نام این بانک به بانک چوسان (조선 ، joseon) تغییر کرد و طبق قانون ژاپن کره مجبور شد واحد پولی کشور را به ین ژاپنی تغییر بدهد که به دنبال جنگ دنیای دوم در سال 1945 دوباره وون جایگزین ین شد. در سال 1953 هوان (hwan , 환) (با مقدار هر هوان برابر صد وون) جای وون را گرفت و در سال 1962 وون به واحد پول رسمی کشور بازگشت که البته تغییراتی را به همراه داشته و هر وون معادل ده هوان شد.

سکه های رایج در کره جنوبی

  • سکه 10 وونی در زبان کره ای یا هانگومال یا هانگوگا شیب وون (shib won) نامیده می گردد.
  • سکه 50 وونی که او شیب وون (o shib won) نامیده می گردد.
  • سکه 100 وونی یا بگ وون (beg(Baeg) won) است.
  • سکه بعدی 500 وونی یا او بگ وون (o beg won) است و بالاترین سکه رایج در کره است.

نسبت تبدیل وون به دیگر واحدهای پولی دنیا

1134 وون کره جنوبی 1 دلار آمریکا
1354 وون کره جنوبی 1 یورو
1541 وون کره جنوبی 1 پوند انگلستان

گروه گردشگری خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1528

به "واحد پول کره جنوبی چیست؟" امتیاز دهید

7 کاربر به "واحد پول کره جنوبی چیست؟" امتیاز داده اند | 4.9 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واحد پول کره جنوبی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید