واکنش مثبت قطر به طرح صلح هرمز

به گزارش دانشنامه آریایی، سخنگوی وزارت خارجه قطر درباره طرح پیشنهادی رئیس جمهور ایران موسوم به طرح صلح هرمز گفت: برداشت ما این است که طرف (ایرانی) به مشارکت در یک گفت و گوی معنادار تمایل دارد.

واکنش مثبت قطر به طرح صلح هرمز

با تور قطر از مروارید خلیج فارس دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، لولوه الخاطر سخنگوی وزارت خارجه قطر در مصاحبه با المانیتور موضع مثبتی درباره طرح صلح هرمز اتخاذ کرد و همچنین درباره تداوم اختلافات در درون شورای همکاری خلیج فارس هشدار داده است.

این مصاحبه در حالی اجرا شده که شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گفته بود: اهمیت راهبردی منطقه خلیج فارس باعث می گردد که ثبات و امنیت آن یک احتیاج منطقه ای و بین المللی باشد.

او اضافه کرد: برای حل بحران قطر باید گفت وگوی بدون قید و شرط صورت بگیرد و محاصره ظالمانه لغو گردد. (بعد از قطر)، شورای همکاری خلیج (فارس) دومین قربانی محاصره غیر قانونی و ظالمانه (چهار کشور عربی مصر، عربستان، بحرین و امارات) است.

المانیتور در اولین پرسش خود از سخنگوی وزارت خارجه قطر به حضور شیخ تمیم در نیویورک اشاره نمود و پرسید: آیا طی این هفته هیچ اقدام دیپلماتیک با چهار کشور عربی (مصر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین) در مورد انتها محاصره انجام شد؟

الخاطر جواب داد: هیات کویتی هنوز هم فعال است و ما از کویت تشکر می کنیم. کوشش های بسیاری تا همین اواخر هم اجرا شده است اما در مورد تعامل به خصوصی در مجمع عمومی سازمان ملل باید بگویم که هیچ پیشرفتی در مورد بحران شورای همکاری خلیج (فارس) حاصل نشده است.

سخنگوی وزارت خارجه قطر ادامه داد: جالب این است که برای مثال ما تحت عنوان (نشست) ائتلاف استراتژیک خاورمیانه با مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا و وزرای خارجه عراق، اردن و شش کشور شورای همکاری خلیج (فارس) با هم دیدار داشتیم و این بسیار بسیار جالب است که کشورهای محاصره کننده مایل به نشستن بر سر میز درباره دیگر عناوین هستند اما نه تحت عنوان نشست شورای همکاری خلیج (فارس).

به اعتقاد خانم الخاطر، تنش و مناقشه بین سه کشور عربی عضو شورای همکاری خلیج فارس با قطر و محاصره آن، تهدیدی موجودیتی برای این شورا است.

رسانه آمریکایی در سوال دوم خود به مذاکرات آمریکا و طالبان در دوحه اشاره نمود و پرسید: قطر از مذاکرات بین آمریکا و طالبان میزبانی کرد. ارزیابی شما از وضعیت جاری چیست و به باور شما، آیا باید گام های بعدی برای دیپلماسی وجود داشته باشد؟

این مقام قطری گفت: ما هنوز هم خیلی خوشبین هستیم. به عنوان میانجی باید بگویم که فراز و نشیب هایی را شاهد بوده ایم اما به طور کلی و در قیاس با سال های گذشته، پیشرفت حاصل شده پیشرفتی عالی بود و به نظر ما، چشم انداز خوبی برای از سرگیری فرایند (مذاکرات بین آمریکا و طالبان) در آینده بسیار نزدیک وجود دارد.

المانیتور در سوال سوم خود از سخنگوی وزارت خارجه قطر پرسید: موضع قطر درباره طرح امنیت منطقه ای حسن روحانی رئیس جمهور ایران (موسوم به طرح صلح هرمز) و به طور کلی بحران جاری با ایران چیست؟ قطر با هر دو طرف آمریکا و ایران، روابط بسیار خوبی دارد.

الخاطر در جواب گفت: درباره طرح (صلح هرمز) باید بگویم که ما هم مانند شما آن را خوانده ایم و هنوز این طرح در مرحله ابتدایی صحبت درباره آن واقع شده است اما برداشتی که ما درباره ارائه این طرح داریم این است که طرف (ایرانی) به مشارکت در یک گفت و گوی معنادار رغبت دارد. در اینجا خوب است که درباره آمریکا هم حرف بزنیم چرا که علیرغم همه اتفاق هایی که افتاده است، آمریکا به طور کلی به تعامل راغب است.

سخنگوی وزارت خارجه قطر اضافه کرد: نه تنها برای قطر بلکه برای ما و دیگر کشورها در منطقه که خواستار مشاهده یک درگیری نظامی نیستند باید بگویم که ما برای تسهیل هر فرایندی برای حضور طرف ها در هر روندی به منظور کاستن از تنش های منطقه آمادگی داریم.

المانیتور در آخرین سوال خود به موضوع یمن و انتشار خبرهایی درباره موافقت عربستان سعودی برای یک آتش بس جزئی پرداخت.

پنجم مهرماه بود که روزنامه وال استریت ژورنال مدعی شد عربستان سعودی پیشنهاد آتش بس جزئی در یمن داده که فقط شامل چهار محور (منطقه) می گردد و شهر صنعاء (که هدف حملات مستمر سعودی است) جزء این مناطق است؛ پیشنهادی که دولت نجات ملی یمن آن را رد نموده است (جزئیات بیشتر).

المانیتور سوال کرد: عربستان سعودی با آتش بس جزئی در یمن موافقت کرد. قطر در زمینه کوشش های انسان محبت آمیز در آنجا (یمن) فعال بوده است. درباره طرح هایتان در یمن کمی بیشتر صحبت کنید و به نظر شما وضعیت چطور پیش می رود؟

سخنگوی وزارت خارجه قطر اینطور جواب داد: همانطور که شما به درستی گفتید، قطر به اقدامات انسانی در یمن ادامه می دهد. متاسفانه از زمان آغاز محاصره قطر در تاریخ 5 ژوئن 2017 (15 خرداد 1396) در این روند اخلال ایجاد شده است چرا که ائتلاف (سعودی) به سازمان های غیردولتی و خیریه ها اجازه ادامه کار نمی دادند البته به وسیله سازمان ملل، یونیسف یاری های انسان محبت آمیز به مردم یمن می رسد.

وی اضافه کرد: درباره آتش بس جزئی باید بگویم که ما از هر اقدامی که بتواند وضعیت انسانی بغرنج زندگی مردم یمن را تسهیل کند، استقبال می کنیم. هیچ راهکار نظامی درباره یمن وجود ندارد و فقط راه چاره سیاسی وجود دارد و ما امیدواریم به خاطر مردم یمن، این راه چاره هر چه زودتر حاصل گردد.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 28 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 473

به "واکنش مثبت قطر به طرح صلح هرمز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش مثبت قطر به طرح صلح هرمز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید