چرا پشه ها برخی ها را بیشتر می گزند؟

به گزارش دانشنامه آریایی، حتما برای شما هم پیش آمده که پشه ها به یکی از اعضای خانواده معمولا علاقه بیشتری نشان می دهند و همواره اواخر فصل بهار و اوایل تابستان جای نیش پشه روی بدن این افراد بیشتر است، پشه ها حشرات انتخابی هستند و خودشان انتخاب می نمایند که چه کسی را گاز بگیرند.

چرا پشه ها برخی ها را بیشتر می گزند؟

دلایلی وجود دارد که چرا بعضی افراد انتخاب شیرین تر و خوشمزه تری برای پشه ها هستند:

در یک تحقیق کنترل شده در مجله پزشکی روی افراد، گرو های خونی O تقریباً دو برابر گرو های خونی A نیش خوردند. محققان گفتند که این، با ترشحاتی که ما فراوری می کنیم ارتباط دارد، پشه ها گروه خونی یک فرد را شناسایی نموده و اگر دوستش داشتند گاز می گیرند.

جاناتان اف دی، استاد آنتومولوژی در دانشگاه فلوریدا گفت: تحقیقات بیشتری باید درمورد اولویت بالقوه پشه ها نسبت به گروه های خاص خون وجود داشته باشد.

اما او موافق این موضوع است که پشه ها بعضی از نشانه هایی را که ما به آن ها می دهیم، انتخاب می نمایند و باعث می گردد بیشتر بر روی افراد خاصی فرود آید.

دی می گوید: این نشانه ها به آن ها اطلاع می دهد و به سراغ یک منبع خونی و شخص مشخصی بروند. شاید دی اکسید کربن مهمترین باشد این نشانه ها باشد.

میزان دی اکسید کربنی که فراوری می کنیم. به طور مثال: افرادی که مقدار سوخت و ساز بالایی دارند (می تواند بر اساس ژنتیک یا سایر عوامل باشد) هرچه بیشتر کربن دی اکسید فراوری نموده به همان میزان پشه های بیشتری را جذب می کنیم.

اما چه چیزی ما را از موجودات غیر زنده ای مانند اتومبیل هایی که دی اکسید کربن فراوری می نمایند، جدا می نماید؟ پشه ها در پی نشانه های اصلی در رابطه با آنچه دی نشانه های ثانویه نامیده است هستند.

نشانه های ثانویه

اسیدلاکتیک، ماده ای که باعث می گردد عضلات ما در حین ورزش دچار گرفتگی شوند، یکی از این نشانه های ثانویه است. دی می گوید: اسیدلاکتیک به وسیله پوست آزاد می گردد و به پشه ها سیگنال می دهد که هدف ما هستیم.

بعلاوه خصوصیات دیگری نیز وجود دارند که به پشه ها یاری می نماید تا نشانه های ثانویه را انتخاب نمایند. پشه ها بینایی عالی دارند، اما برای دور ماندن از باد، نزدیک به زمین پرواز می نمایند.

آن ها می توانند شما را با افق تشخیص دهند، بنابراین رنگ لباس شما اهمیت دارد. اگر لباس تیره دارید، بیشتر پشه جذب می کنید، زیرا برایشان قابل شناسایی هستید، در حالی که افراد با لباس های رنگ روشن، کمتر طعمه پشه ها می شوند.

دی بعلاوه می گوید: یک پشه نیز هنگامی که روی شما فرود می آید، (نشانه های لمسی) را می گیرد، گرمای بدن شما یکی از این نشانه های مهم است، پشه ها با تفاوت های ژنتیکی یا تفاوت های فیزیولوژیکی بازی می نمایند.

بعضی از افراد که فشار خون بالا و گرمای بدنی بالایی دارند بیشتر در معرض نیش پشه ها هستند وقتی پشه ها بر روی پوست می نشینند، در پی مکانی هستند که خون نزدیک پوست باشد.

ملیسا پیلیانگ، متخصص پوست و مو در کلینیک کلیولند بعلاوه می گوید: شیوه زندگی یا سایر عوامل بهداشتی نیز ممکن است نقش داشته باشند.

اگر درجه حرارت بدن بیشتر باشد، زیاد ورزش کنید، به دور خود بچرخید و یا سوء مصرف الکل داشته باشید، برای پشه ها مجذوب کننده تر هستید. باردار بودن یا اضافه وزن داشتن نیز باعث افزایش سرعت سوخت و ساز می گردد.

چگونه مانع پشه زدگی شویم؟

اینکه شما بیشتر مورد حمله پشه ها قرار می گیرید غیرقابل حل نیست، دکتر دی در این موضوع می گوید: اگر می خواهید در سبد غذایی پشه ها قرار نگیرید بهتر است در زمان های اوج فعالیت های آن ها دم دستشان نباشید.

مانند طلوع و غروب خورشید که پشه ها بیشترین فعالیت ها را دارند. پس بهتر است اگر صبح ها به پیاده روی یا دو می روید آن را به زمان بعد از ساعت کاری مولکول کنید.

اما نمی گردد همه دورهمی ها و کباب پزی ها را هم در شب برگزار کرد پس تا جایی که می گردد لباس های آستین بلند بپوشید مخصوصا در زمان هایی که پشه ها بیشتر تمایل به حضور و انتخاب غذای خوشمزه خود دارند.

دکتر دی می گوید: من عاشق پوشیدن لباس های راحتی، آستین کوتاه و شلوارک هستم و البته که این لباس ها مورد علاقه پشه های عزیز نیز هستند پس باید برای محافظت از خودمان این سختی را به جان خریده، لباس هایی که سطح پوست را می پوشانند بپوشیم.

اسپری د. د. ت پنج درصد نیز می تواند شما را حدود نود دقیقه از شر پشه ها راحت کند و این اسپری برای سلامتی بچه ها، زنان باردار و شیرده هیچ خطری ندارد.

اگر شما هم شنیده اید که روشن کردن شمع و روغن سیترونلا می تواند به دور کردن پشه ها یاری کند. باید گفت که هیچ تحقیق علمی برای اثبات این نظریه وجود ندارد پس اگر احتیاج شد از یک فن برای دور کردن پشه ها بهره ببرید، زیرا به دلیل سبک بودن نمی توانند در مقابل باد مقاومت نمایند.

خارش جای دندان پشه ها

اگر شما به نیش پشه حساسیت دارید و باید آمپول، قرص یا شربت مصرف کنید بهتر است همراه خود داشته باشید. خارش جای نیش پشه نیز یکی از آلرژی های رایج است که بیشتر مواقع ایجاد می گردد و بدترین پاسخی که شما می توانید به آن بدهید خاراندن است.

چون ممکن است تا جایی پیش برود که به خونریزی بیافتد. برترین روش برای آرام کردن التهاب استفاده از کمپرس یخ و حتی نوشیدنی یخ است، سرما باعث سر کردن نواحی مورد التهاب می شوند و مغز شما دیگر التهاب را حس ننموده و پاسخ خاراندن نمی دهد. حتی می توانید از کرم های ضد خارش دو الی سه بار در روز هم بهره ببرید.

و آخرین راه حلی که شما دارید استقاده از آنتی هیستامین است.

همواره پیشگیری بهتر از درمان است، پس از الگو ها استفاده نموده و از نیش پشه جلوگیری کنید تا در زمان های تفریحی در پی جعبه یاری های اولیه و یخ نباشید.

منبع: فرارو
انتشار: 5 بهمن 1400 بروزرسانی: 5 بهمن 1400 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 2069

به "چرا پشه ها برخی ها را بیشتر می گزند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا پشه ها برخی ها را بیشتر می گزند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید