گاز ایران در دوران تحریم های جدید به شکوفایی می رسد؟

به گزارش دانشنامه آریایی، ایران در حرکتی که می توان آن را یک ژست ژئوپلیتیکی استراتژیک در قبال فرانسه تعبیر کرد، اخیرا اعلام نموده که سرمایه گذاری توتال در میدان گازی پارس جنوبی را جبران خواهد نمود.

گاز ایران در دوران تحریم های جدید به شکوفایی می رسد؟

به گزارش خبرنگاران، با این حال مبلغی که توتال در ایران سرمایه گذاری نموده است تا خاتمه پروژه عملیاتی شدن فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی به این شرکت فرانسوی عودت داده نمی گردد. فرانسه به نوبه خود یکی از کشورهای اتحادیه اروپا بوده که برای تجدیدنظر آمریکا در وضع مجدد تحریم ها علیه ایران لابی کرد؛ هرچند که این کوشش موفق نبوده است.

بیژن زنگنه - وزیر نفت، در این باره گفت: قرار نیست توتال مبلغی به عنوان جریمه بپردازد اما پولی که این شرکت در فاز 11 پارس جنوبی سرمایه گذاری نموده است، تا خاتمه زمان اجرای پروژه و فراوری آن عودت داده نخواهد شد.

توتال در ژوییه سال 2017 نخستین قرارداد انرژی بزرگ از زمان برطرف تحریم ها در سال 2016 را با ایران منعقد کرد. این شرکت توافق کرد مبلغ اولیه یک میلیارد دلار را برای نخستین فاز این پروژه سرمایه گذاری نموده و 50.1 درصد سهم در آن داشته باشد در حالی که مجموع سرمایه گذاری توتال قرار بود به 5 میلیارد دلار بالغ گردد. سهم شرکت ملی نفت چین (CNPC) نیز 30 درصد و پتروپارس ایران 19.9 درصد معین گردیده بود.

با این حال مدت کوتاهی پس از اینکه دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در ماه مه گفت که تحریم ها علیه برنامه هسته ای ایران را مجددا وضع خواهد نمود، توتال ناچار شد در سیاست خود برای سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز ایران تجدیدنظر کند. این شرکت ماه گذشته رسما از ایران خارج شد و از قرارداد پارس جنوبی کناره گیری کرد. نخست مرحله از تحریم های آمریکا اوایل ماه میلادی گذشته به اجرا درآمد و بخش های خودرو، صدور اوراق قرضه و تجارت فلزات را هدف گرفت. تحریم هایی که در چهارم نوامبر (13 آبان) اجرایی می گردد، مستقیما بخش نفت و گاز، صنعت کشتیرانی و موسسات مالی را هدف می گیرد.

تحریم ها و گاز

بر اساس گزارش اویل پرایس، مشکل توتال و سایر شرکت های خارجی که با ایران قرارداد بستند، ریسک تحریم های ثانویه بابت ادامه همکاری با ایران است.

توتال در حالی از ایران خارج گردیده که تا نوامبر سال گذشته به نظر می رسید ایران می تواند صادرات نخستین محموله های LNG خود را ظرف یک تا دو سال آینده شروع کند. با این حال به نظر می رسد قراردادهای تامین گاز طبیعی ایران به اندازه نفت از تحریم های جدید متاثر نخواهد شد. بخش گاز ایران که در مقایسه با کل صنعت انرژی این کشور کوچکتر است، با وجود تحریم ها احتمالا شاهد شماری توافق تامین گاز مهم خواهد بود.

ترکیه که حدود 40 درصد از برق خود را از گاز طبیعی به دست می آورد، قرار است 9.5 میلیون متر مکعب گاز ایران را در قراردادی که تا سال 2026 اجرا خواهد شد، خریداری کند. رجیب طیب اردوغان - رییس جمهور ترکیه، در یک سخنرانی در ژوییه گفته بود چه کسی کشور من را در زمستان گرم خواهد نمود؟

توافقی که اکتبر گذشته میان ایران و ترکیه برای استفاده از ارزهای ملی به جای دلار آمریکا در تجارت دوجانبه منعقد شد، به ادامه قرارداد گازی میان آنها یاری خواهد نمود. تهران کوشش نموده توافق های مشابهی با سایر کشورها از جمله روسیه داشته باشد. اگر این قراردادها اجرا شوند، به ایران و شرکایش اجازه می دهند سیستم مالی آمریکا را دور بزنند و به این ترتیب ابزارهای فشار اصلی ترامپ را بی اثر خواهند کرد. سایر مشتریان گازی بزرگ ایران به ویژه ارمنستان و آذربایجان نیز احتمالا با وجود تحریم ها به قراردادهای گازی خود با ایران ادامه می دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 65

به "گاز ایران در دوران تحریم های جدید به شکوفایی می رسد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گاز ایران در دوران تحریم های جدید به شکوفایی می رسد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید