4 علامت سرطان روده که 2 سال زودتر از تشخیص ظاهر می شوند

به گزارش دانشنامه آریایی، چهار علامتی که به نوعی، هشداردهنده هستند و بیماران احتمالا بین سه ماه تا دو سال قبل از تشخیص آنها را تجربه می نمایند، شامل درد در شکم، خونریزی از ناحیه رکتوم، اسهال، کم خونی و فقر آهن هستند.

4 علامت سرطان روده که 2 سال زودتر از تشخیص ظاهر می شوند

سرطان روده چهارمین نوع سرطان شایع در بریتانیا است و اکنون پژوهشگران، چهار علامت سرطان روده را شناسایی نموده اند که می تواند تا دو سال قبل از تشخیص ظاهر گردد.

به گزارش ایسنا و به نقل از ایندیپندنت، سرطان روده حدود 11 درصد از کل موارد تازه ابتلا به سرطان را تشکیل می دهد. بیش از نیمی از موارد سرطان روده در بریتانیا قابل پیشگیری هستند.

پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس، چهار علامت سرطان روده را شناسایی نموده اند که می تواند تا دو سال قبل از تشخیص ظاهر گردد. پژوهشگران معتقدند این چهار علامت سرطان روده می تواند نشان دهنده خطر ابتلا به سرطان روده در افراد زیر 50 سال باشد و به تشخیص زودهنگام این بیماری یاری کند.

چهار علامتی که به نوعی، هشداردهنده هستند و بیماران احتمالا بین سه ماه تا دو سال قبل از تشخیص آنها را تجربه می نمایند، شامل درد در شکم، خونریزی از ناحیه رکتوم، اسهال، کم خونی و فقر آهن هستند.

پژوهشگران دریافتند که داشتن تنها یکی از این علائم خطر ابتلا به سرطان روده را تقریبا دو برابر می نماید، در حالی که افرادی که دو علامت داشتند بیش از سه و نیم برابر در معرض خطر بودند و آنهایی که سه علامت یا بیشتر داشتند بیش از شش و نیم برابر در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بودند.

در این مطالعه که نتایج آن در مجله موسسه ملی سرطان منتشر شده است، داده های بیش از 5000 بیمار مبتلا به سرطان روده تجزیه و تحلیل شد.

کاساندرا فریتز (Cassandra Fritz)، نویسنده اول این مطالعه، می گوید: به طور معمول تشخیص بیماری از زمانی که فردی برای اولین بار یک یا چند مورد از این علائم را تجربه و به پزشک مراجعه می نماید، حدود سه ماه طول می کشد. اما ما در این تجزیه و تحلیل، متوجه شدیم که بعضی از افراد تا دو سال قبل از تشخیص، این علائم را داشته اند.

به همین علت ممکن است که بسیاری از بیماران جوان تر در زمان تشخیص، بیماری پیشرفته تری را نسبت به افراد مسن تر تجربه می نمایند.

مطالعه ای در ماه مارس 2023 نشان داد که یک آزمایش خون تازه می تواند بیماران مبتلا به سرطان روده را از انجام شیمی درمانی غیرضروری هر ساله در امان نگه دارد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 27 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1402 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 2376

به "4 علامت سرطان روده که 2 سال زودتر از تشخیص ظاهر می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 علامت سرطان روده که 2 سال زودتر از تشخیص ظاهر می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید