5 واقعیت شگفت انگیز در خصوص سیستم ایمنی بدن

به گزارش دانشنامه آریایی، سیناپرس/سیستم ایمنی بدن در حقیقت اصلی ترین ابزاری است که ما برای مقابله با بیماری ها در اختیار داشته و کلیه خدمات پزشکی در صورت بروز بیماری بدون وجود این سیستم، فاقد کارآیی هستند. در این گزارش به آنالیز بعضی ویژگی های سیستم ایمنی بدن می پردازیم.

5 واقعیت شگفت انگیز در خصوص سیستم ایمنی بدن

در شرایط عادی و هنگامی که شما در حال اجرا کارهای روزمره خود هستید، تریلیون ها عام بیماری زا و مهاجم خارجی در حال حمله گسترده به تریلیون سلولی هستند که بدن شما را تشکیل می دهند.

عوامل زیستی تهدید نماینده سلامتی، در مجموع به عنوان عوامل بیماری زا شناخته می شوند، این مهاجمان شامل باکتری ها ، ویروس ها، قارچ ها و کلیه موجودات تک سلولی هستند که برای بقا و فراوری مثل کوشش می نمایند.

در این میان اما ویروس ها، بسته های اطلاعات ژنتیکی سلول های میزبان را گرفته و در داخل آنها تکثیر می شوند و قارچ ها نیز گونه ای از گیاهان به شمار می فرایند که امکان بیمار کردن انسان را دارند.

در بین کلیه این عوامل زیستی بالقوه تهدید آمیز، باکتری ها و ویروس ها بسیار بدتر از سایر مواردهستند. باکتری های خطرناک سمومی را در بدن آزاد می نمایند که باعث بروز بیماری هایی مانند E. coli ، سیاه زخم و ... می شوند. آسیب سلولی ناشی از ویروس ها باعث ایجاد بیماری هایی از قبیل سرخک ، آنفولانزا و سرماخوردگی و البته موارد خطرناک تری همچون اچ آی وی، ابولا و کرونا می شوند.

باید پذیرفت که تقریباً همه چیز در محیط اطراف ما مملو از این مزاحمان میکروسکوپی است و حتی تعداد زیادی از این موجودات در داخل بدن شما زندگی نموده و حتی می توانند مفید باشند.

در این میان خبر خوب، این است که سربازان میکروسکوپی مدافع بدن شما معمولاً روزانه در برابر عوامل بیماری زا پیروز شده و به وسیله ترکیبی از موانع محکم ، نیروی بی رحم و هوش برتر میدان جنگ ، که در مجموع سیستم ایمنی بدن نامیده می گردد، سلامت انسان را تضمین می نمایند.

در اینجا پنج واقعیت شگفت انگیز را در خصوص سیستم ایمنی بدن انسان آنالیز می کنیم:

1- واکنش سیستم ایمنی بدن گاهی موجب آسیب دیدگی اندام ها می گردد: عطسه ، سرفه ، گلودرد و تب همگی از واکنش هایی با هدف دفع عوامل بیماری زا هستند، از سوی دیگر این علائم گاهی می توانند آزار دهنده بوده و حتی موجب آسیب دیدن بیمار شوند.

2- سلول های سیستم ایمنی بدن شما در همه جای بدن حضور دارند. یک قطره خون حاوی حدود 375 هزار گلبول سفید است و خون هفت درصد از کل وزن بدن شما را تشکیل می دهد به این ترتیب می توانید مطمئن باشید که در همه جای بدنتان سربازان کافی برای دفاع از شما وجود دارد.

3-در بعضی موارد مصونیت از بیماری، قابل انتقال است: آنتی بادی های موجود در شیر مادر به نوزادان مصونیت موقت از بیماری هایی را می دهد که بدن مادر از آنها مصون است و از عفونت نوزاد جلوگیری می نماید. به همین دلیل پزشکان توصیه می نمایند نوزادان حتما از شیر مادر تغذیه نمایند.

4- گلبول های سفید در دفاع از بدن شما تنها نیستند: سیستم ایمنی بدن علاوه بر مبارزه با عوامل بیماری زا با بعضی از بیماری ها و مسائل دیگر نیز مبارزه می نمایند که البته این مبارزه در حوزه ای فراتر از گلبول های سفید صورت می گیرد. برای مثال سلول های T با سلول های سرطانی بدن مبارزه می نمایند و بعضی از درمان های سرطانی تعداد سلول های T را افزایش می دهند.

5- سیستم ایمنی بدن شما در برابر تغییر عوامل بیماری زا ضعیف است: متأسفانه حافظه سلول های سیستم ایمنی بدن نسبت به یک بیماری خاص، ثابت بوده و به همین دلیل شما نمی توانید به آنفولانزا و سرماخوردگی ایمنی همیشگی پیدا کنید زیرا ویروس ها همواره جهش پیدا می نمایند.

منبع: howitworksdaily

منبع: همگردی
انتشار: 21 خرداد 1400 بروزرسانی: 21 خرداد 1400 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1778

به "5 واقعیت شگفت انگیز در خصوص سیستم ایمنی بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 واقعیت شگفت انگیز در خصوص سیستم ایمنی بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید