آیا مصرف توت فرنگی برای زخم معده مفید است؟

به گزارش دانشنامه آریایی، توت فرنگی سرشار از و طعم و مزه دلپذیر بوده و هم بسیار سلامتی بخش است. در خصوص فوائد آن برای بدن انسان مطالب زیادی بیان شده است. اما آیا توت فرنگی برای زخم معده مفید است یا خیر؟ اجازه دهید از طریق این مقاله به آن پی ببریم ....

آیا مصرف توت فرنگی برای زخم معده مفید است؟

توت فرنگی چیزی است که بدان نیاز دارید.

چکیده

توت فرنگی سرشار از و طعم و مزه دلپذیر بوده و هم بسیار سلامتی بخش است. در خصوص فوائد آن برای بدن انسان مطالب زیادی بیان شده است. اما آیا توت فرنگی برای زخم معده مفید است یا خیر؟ اجازه دهید از طریق این مقاله به آن پی ببریم ....

تعداد کلمات: 696 کلمه / تخمین زمان مطالعه: 4 دقیقه

برگرفته از سایت بازل

مترجم: رزیتا ملکی زاده

لطفا لبخند بزنید!

توت فرنگی می تواند به سفید شدن دندانهایتان کمک کند. اسیدهای موجود در این نوع توت به از بین بردن لکهای روی دندان کمک نموده و در نتیجه آنها را سفید می سازد.

توت فرنگی این میوه قرمز درخشان، خوشمزه و سرشار از مواد مغذی، یکی از میوه های خوش طعم و در عین حال سلامتی بخش است. توت فرنگی سرشار از آنتی اکسیدان و مواد مغذی به ویژه ویتامین C ویتامین تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است. همچنین به پیشگیری از بروز سرطان و هم بهبود انعطاف پذیری پوست و کشسانی آن کمک می کند.

علاوه بر تمام این فوائد، شاد خواهید شد که بدانید تحقیقات انجام شده اخیر نشان می دهد توت فرنگی به محافظت از معده در برابر بروز زخم و سایر مسائل گوارشی کمک می کند. مطالعات انجام شده نشان می دهند که توت فرنگی تأثیر خوبی بر آسیب وارده بر پوشش معده می گذارد.

مروری گذرا بر زخم معده

پیش از درک چگونگی کمک توت فرنگی به ما، اجازه دهید نگاهی گذرا و سریع به زخم معده داشته باشیم. به این ترتیب درک چگونگی کمک توت فرنگی به مبارزه با این عارضه آسانتر خواهد بود.

زخم معده زمانی رخ می دهد که پوشش محافظ معده و روده کوچک آسیب دیده و کارش متوقف شود. در نتیجه موجب بروز التهاب و زخم می شود. این پوشش عمدتاً از معده در برابر اسیدهای تحریک کننده که در معده تولید می شوند، محافظت می کند.

علل زخم معده می تواند مصرف الکل، عفونت ویروسی و مصرف منظم داروهای ضد التهابی مانند آسپرین و ایبوپروفن و غیره باشد.

بیشتر بخوانید: چند نکتۀ مهم دربارۀ توت فرنگی

توت فرنگی چگونه به درمان زخم معده کمک می کند

محققان دریافته اند که غشاء معده (پوشش محافظ) می تواند با خوردن توت فرنگی از آسیب محافظت شود. تجربه و آزمایش زیر در مجله PLOS (کتابخانه علمی عمومی) منتشر شده است.

ƒ گروهی دانشمند اسپانیایی، ایتالیایی و سیبریه ای آزمایشاتی را بر روی پوشش معده پستانداران به منظور مشاهده اثر توت فرنگی بر روی آنها انجام دادند.

ƒ به گروهی از موشها به طور مرتب به مدت 10 روز عصاره توت فرنگی داده شد. این موشها سپس در معرض اتانول قرار گرفته و دچار آسیب معده شدند.

ƒ موشهایی که عصاره توت فرنگی به میزان 40 میلی گرم در روز بر اساس هر کیلوگرم از وزن، دریافت نموده بودند در مقایسه با موشهایی که هیچگونه عصاره توت فرنگی دریافت ننموده بودند، نشانه کمتری از علائم زخم معده از خود نشان دادند.توت فرنگی این میوه قرمز درخشان، خوشمزه و سرشار از مواد مغذی، یکی از میوه های خوش طعم و در عین حال سلامتی بخش است. توت فرنگی سرشار از آنتی اکسیدان و مواد مغذی به ویژه ویتامین C ویتامین تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است. همچنین به پیشگیری از بروز سرطان و هم بهبود انعطاف پذیری پوست و کشسانی آن کمک می کند.

ƒ خواص آنتی اکسیدانی و محتوای بالای ترکیبات فنولی (دارای خواص ضد التهابی و ضد انعقادی) موجود در توت فرنگی، به تقویت پوشش محافظتی معده و روده موشها کمک نموده بودند.

ƒ همچنین مشاهده شد که توت فرنگی علاوه بر مبارزه با تشکیل زخم همچنین به تقویت سایر آنزیمها و مکانیسم های دفاعی بدن کمک نموده بود.

ƒ این تحقیق نشان داد که مصرف توت فرنگی می تواند به مبارزه با آسیب وارده به پوشش محافظتی معده قبل و بعد از شروع به ظاهر شدن التهاب کمک نماید.

ƒ نتیجه حاصل از این مطالعه این گونه است که مصرف منظم توت فرنگی اثرات مثبتی در مبارزه با آسیب های وارده به غشاء مخاطی معده منجر به بیماری گوارشی دارد.

اعتقاد بر این است که مصرف توت فرنگی می تواند تشکیل زخم و آسیب ناشی از آن را در انسان آهسته سازد. این میوه گزینه ای عالی جهت کنترل آسیب وارده به معده است.

علاوه بر یافته های فوق که مفید بودن آن را در اثر گذاری و پیشگیری از زخم معده به اثبات می رسانند، این میوه همچنین فوائد سلامتی بخش دیگر بسیار خوبی هم هست. توت فرنگی موجب حفظ سلامت قلب، مبارزه با استرس اکسیداتیو، پایین آوردن فشار خون و همچنین افزایش سطوح کلسترول خوب می شود.

بنابراین چنانچه دوست دارید یک معده سالم، پوستی درخشان و براق داشته باشید اکنون می دانید که توت فرنگی چیزی است که بدان نیاز دارید.

منبع: راسخون

منبع: راسخون
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1974

به "آیا مصرف توت فرنگی برای زخم معده مفید است؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "آیا مصرف توت فرنگی برای زخم معده مفید است؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا مصرف توت فرنگی برای زخم معده مفید است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید