9 آنتی اکسیدان قوی برای پوست؛ کدام محصولات باعث جوانسازی پوست می شوند؟

به گزارش دانشنامه آریایی، تقریبا همه مردم دوست دارند همواره جوان بمانند، اما این ممکن است با توجه به سبک زندگی امروزی، آلودگی هوا و استرس یک رویای دور از فکر به نظر برسد. با این حال به لطف پیشرفت های علمی، امروزه محصولات زیادی وجود دارند که می توانند سرعت پیر شدن پوست را کم نمایند. آنتی اکسیدان ها که به طور گسترده در لوازم آرایشی و محصولات مراقبت از پوست یافت می شوند، خاصیت ضدپیری دارند و بسیاری از مسائل پوستی را بهبود می بخشند. تا انتهای این مقاله از خبرنگاران مگ با ما همراه باشید تا با چند نمونه آنتی اکسیدان قوی برای پوست آشنا شوید.

9 آنتی اکسیدان قوی برای پوست؛ کدام محصولات باعث جوانسازی پوست می شوند؟

آنتی اکسیدان چیست؟

اصطلاح آنتی اکسیدان یک کلمه پرکاربرد است که در صنعت سلامت و زیبایی به فور مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال، بسیاری از مردم در خصوص اینکه آنتی اکسیدان چیست و چرا برای سلامتی مفید است، اطلاعات زیادی ندارند.

آنتی اکسیدان ها گروهی از ترکیبات طبیعی هستند که از سلول های شما در برابر آسیب محافظت می نمایند. بدن برخی از آنتی اکسیدان ها را به تنهایی فراوری می نماید، اما بیشتر آن ها را باید از غذاهایی که می خورید یا مکمل ها دریافت کنید.

آنتی اکسیدان ها در بسیاری از غذاها از جمله میوه ها و سبزیجات یافت می شوند. مکمل های حاوی آنتی اکسیدان ممکن است به اندازه غذاها موثر نباشند؛ اما کسانی که نمی توانند به دلایل مختلف آنتی اکسیدان ها را از رژیم غذایی خود دریافت نمایند، از مصرف آن ها سود می برند.

آنتی اکسیدان ها و رادیکال های آزاد

برای شناخت کامل آنتی اکسیدان ها باید رادیکال های آزاد را هم بشناسید. رادیکال های آزاد مولکول های ناپایداری هستند که یک الکترون ندارند. این مولکول های ناپایدار به وسیله فرآیندهای طبیعی بدن مانند هضم فراوری می شوند. بعلاوه زمانی که در معرض نور شدید خورشید، آلودگی، دود سیگار، استرس و موارد دیگر قرار می گیرید، به وجود می آیند.

طبق نظریه رادیکال های آزاد و پیری، رادیکال های آزاد مسؤول ایجاد التهاب و پیری زودرس بدن از جمله پوست هستند. این مولکول های ناپایدار با ربودن یک الکترون از سایر مولکول ها، به سلول های سالم آسیب می رسانند.

آنتی اکسیدان ها نقطه مقابل رادیکال های آزاد هستند. آن ها با اهدای یک الکترون، رادیکال های آزاد را خنثی می نمایند. این کار باعث غیبرطرفال شدن رادیکال های آزاد می گردد و از آسیب دیدگی سلول ها جلوگیری می نماید. به عبارت دیگر، آنتی اکسیدان ها در برابر پیری و بیماری اثر محافظتی دارند.

معمولا از رادیکال های آزاد به خوبی یاد نمی گردد، اما آن ها همواره بد نیستند. به عنوان مثال، ممکن است به وسیله سیستم ایمنی بدن برای از بین بردن باکتری ها استفاده شوند. مشکل زمانی رخ می دهد که رادیکال های آزاد از آنتی اکسیدان ها پیشی می گیرند. وقتی آنتی اکسیدان کافی برای کنترل رادیکال های آزاد وجود نداشته باشد، سلول ها آسیب می بیند.

چند نمونه آنتی اکسیدان قوی برای پوست

آنتی اکسیدان ها تنوع بسیار زیادی دارند، بنابراین کلمه آنتی اکسیدان را در لیست مواد تشکیل دهنده محصولات مراقبت از پوست نخواهید دید. اصطلاح آنتی اکسیدان به گروه وسیعی از مواد اشاره دارد که همگی می توانند با رادیکال های آزاد مبارزه نمایند. رایج ترین آنتی اکسیدان هایی که در فرمولاسیون محصولات مراقبت از پوست به کار می روند عبارتند از:

1. ویتامین C

ویتامین C یکی از پرمصرف ترین آنتی اکسیدان ها در صنعت زیبایی است. این ویتامین به اشکال مختلف مانند ال-اسکوربیک اسید، منیزیم آسکوربیل فسفات، آسکوربیل پالمیتات، آسکوربیک گلوکزامین، تتراهگزیل دسیل آسکوربات و سدیم آسکوربیل فسفات وجود دارد.

ویتامین C فراوری کلاژن را افزایش می دهد و برترین آنتی اکسیدان برای از بین بردن لکه های تیره پوست محسوب می گردد. با این حال، بسیار ناپایدار است که این مشکل را می توان تا حدودی با استفاده از بسته بندی تیره رنگ حل کرد.

2. ویتامین E

وقتی از آنتی اکسیدان قوی برای پوست صحبت به میان می آید، باید به ویتامین E اشاره نمود. این ویتامین آسیب ناشی از اشعه ماوراء بنفش خورشید را درمان می نماید، باعث تقویت سد دفاعی پوست می گردد و در برابر سرطان پوست اثر محافظتی دارد. علاوه بر این، یک ماده مرطوب نماینده عالی است و به روند بهبودی پوست یاری می نماید.

3. ویتامین A

ویتامین A نه تنها باعث از بین رفتن رادیکال های آزاد می گردد، بلکه فراوری کلاژن را در پوست افزایش می دهد. با بالا رفتن سن، فراوری کلاژن کاهش می یابد که این اتفاق به ایجاد چین و چروک، لکه های تیره و اسکار منجر می گردد. ویتامین A با این مسائل که از علائم پیری هستند، مبارزه می نماید.

رتینوئیک اسید، رتینول، ترتینوئین، آداپالن و رتین آلدئید همگی از مشتقات ویتامین A هستند که در محصولات مراقبت از پوست یافت می شوند. رتینول رایج ترین ماده ای است که در محصولات ضدپیری پوست وجود دارد.

4. کوآنزیم کیوتن (Q10)

کوآنزیم Q10 یکی از آنتی اکسیدان هایی است که بدن می تواند آن را فراوری می نماید. این آنتی اکسیدان به طور طبیعی در پوست یافت می گردد، اما اندازه آن با بالا رفتن سن کاهش می یابد. بر اساس تحقیقات، کوآنزیم Q10 خاصیت ارتجاعی پوست و بافت آن را بهبود می بخشد.

5. فرولیک اسید

از فرولیک اسید هم می توان به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی برای پوست نام برد. فرولیک اسید موضعی از پوست در برابر اثرات مضر نور خورشید محافظت می نماید. این ماده زمانی که همراه با ویتامین C و ویتامین E موضعی استفاده می گردد، بیشترین تاثیر را دارد.

6. عصاره های گیاهی

عصاره های گیاهی زیادی وجود دارند که به علت داشتن خواص آنتی اکسیدانی برای فراوری محصولات مراقبت از پوست مورد استفاده قرار می گیرند. رایج ترین آن ها عبارتند از: چای سبز، چای سفید، قهوه، گل همواره بهار و رزماری. این عصاره ها با رادیکال های آزاد مبارزه می نمایند و التهاب را در پوست کاهش می دهند.

7. نیاسینامید (ویتامین B3)

نیاسینامید رنگ و بافت پوست را بهبود می بخشد و به کم رنگ شدن لکه های تیره یاری می نماید. علاوه بر این، برای درمان بیماری های پوستی مانند روزاسه و آکنه انتخاب خوبی به شمار می رود. شواهدی هم وجود دارد که نشان می دهد نیاسینامید می تواند سد دفاعی پوست را تقویت کند و جلوی از دست دادن آب را بگیرد.

8. رزوراترول

رزوراترول که در انگور، انواع توت و چای به وفور یافت می گردد، خاصیت ضدالتهابی دارد و از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید محافظت می نماید. علاوه بر این، کلاژن و الاستین را تقویت می نماید، خاصیت ضدباکتریایی دارد و می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد.

9. کورکومین

آخرین آنتی اکسیدان قوی برای پوست که در این مقاله به آن اشاره می کنیم، کورکورمین نام دارد. این ماده که به تازگی راه خود را به محصولات مراقبت از پوست باز نموده است، از زردچوبه به دست می آید. اعتقاد بر این است که کورکومین خواص ضدالتهابی دارد و باعث روشن تر شدن پوست می گردد. بعلاوه می تواند میکروب ها را از بین ببرد و سرعت بهبود زخم را افزایش دهد.

فواید آنتی اکسیدان ها برای پوست

آنتی اکسیدان ها در غذاهای تازه و سالم به وفور یافت می شوند. تحقیقات زیادی وجود دارد که تایید می نمایند پیروی از یک رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان می تواند به جلوگیری از پیری یاری کند و شما را برای مدت طولانی تری سالم نگه دارد.

بسیاری از شرکت ها آنتی اکسیدان ها را در فرمولاسیون محصولات مراقبت از پوست گنجانده اند تا فواید آن ها را مستقیما به پوست برسانند. اینکه آنتی اکسیدان های موضعی تا چه حد موثر هستند هنوز کاملا تعیین نیست. محققان در خصوص این موضوع در حال تحقیق هستند، با این حال به نظر می رسد که آنتی اکسیدان های موضعی احتمالا فواید زیادی برای پوست دارند. از این فواید می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • محافظت از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید: آسیب ناشی از نور خورشید یکی از مهم ترین دلایل پیری پوست است. اگر آنتی اکسیدان ها همراه با مورد استفاده قرار گیرند، ممکن است بتوانند از پوست در برابر اشعه ی ماوراء بنفش خورشید محافظت نمایند.
 • کاهش التهاب: رادیکال های آزاد به علت ماهیت خود باعث التهاب می شوند. آنتی اکسیدان ها می توانند به کاهش التهاب یاری نمایند و روی پوست اثر تسکین دهنده داشته باشند.
 • پیشگیری از پیری زودرس: استرس اکسیداتیو ناشی از مواجهه با عوامل خارجی مانند نور خورشید، سیگار کشیدن، آلودگی و… باعث پیری زودرس می گردد و کلاژن را تجزیه می نماید. کاهش سطح کلاژن در پوست با افتادگی پوست و ایجاد چین وچروک همراه است. آنتی اکسیدان ها با این علائم که نشان دهنده پیری هستند مبارزه می نمایند و باعث جوانسازی پوست می شوند.
 • کاهش آکنه: استرس اکسیداتیو به وسیله افزایش التهاب در پوست باعث آکنه می گردد. آنتی اکسیدان ها استرس اکسیداتیو را کاهش می دهند و درنتیجه به تسکین التهاب و درمان آکنه یاری می نمایند.
 • جلوگیری از از آفتاب سوختگی: پوست شما با ایجاد یک پاسخ التهابی به پرتوهای مضر نور خورشید واکنش نشان می دهد. از آنجا که آنتی اکسیدان ها ترکیبات ضدالتهاب قوی هستند، از التهاب یا آفتاب سوختگی جلوگیری می نمایند.
 • روشن تر شدن رنگ پوست: ملانین (رنگدانه پوست) به علت مواجهه طولانی مدت با نور خورشید و آسیب ناشی از رادیکال های آزاد فراوری می گردد. آنتی اکسیدان ها هم با اثرات مضر نور خورشید و هم با اثرات مخرب رادیکال های آزاد مبارزه می نمایند و از این رو فراوری ملانین را کاهش می دهند. درنتیجه، پوست روشن تر می گردد.

معایب آنتی اکسیدان ها

بزرگ ترین ایراد استفاده از آنتی اکسیدان ها در محصولات مراقبت از پوست این است که هیچ تضمینی برای اثربخشی آن ها وجود ندارد. چون نتایجی که در آزمایشگاه به دست می آیند ممکن است با دنیای واقعی متفاوت باشند. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که برخی از ترکیبات موجود در محصولات مراقبت از پوست دارای ویژگی های آنتی اکسیدانی هستند، اما تعیین نیست که چه اندازه از آن ها در اختیار پوست قرار می گیرد. در حقیقت، جذب آنتی اکسیدان ها به وسیله پوست تا حد زیادی به فرمولاسیون محصول بستگی دارد.

مشکل دوم این است که خود آنتی اکسیدان ها بسیار حساس هستند. بنابراین به راحتی در اثر تماس با نور یا هوا و نوسانات دما غیبرطرفال می شوند و اثربخشی محصول را تحت تاثیر قرار می دهند. موضوع مهمی که محققان روی آن تحقیق می نمایند این است که چگونه می توان با تغییر فرمولاسیون محصول به جذب آنتی اکسیدان ها به وسیله پوست یاری کرد.

نحوه انتخاب محصولات مراقبت از پوست

امروزه محصولات حاوی آنتی اکسیدان تنوع بسیار زیادی دارند، به طوری که احتمالا آنتی اکسیدان ها را می توانید حداقل در یکی از محصولات مورد استفاده خود بیابید. از آنجا که تنوع زیاد ممکن است انتخاب محصول مناسب را سخت کند، در این بخش به مهم ترین نکاتی که باید برای خرید یک محصول ایدئال مد نظر داشته باشید اشاره می کنیم:

 • هدف خود را تعیین کنید. آیا می خواهید لکه های تیره را از بین ببرید، خطوط ریز را به حداقل برسانید یا از آسیب های ناشی از نور خورشید جلوگیری کنید؟ با تعیین کردن هدف خود متوجه می شوید که باید دقیقا در پی چه نوع محصولی باشید.
 • به سراغ محصولاتی بروید که حاوی چند آنتی اکسیدان قوی برای پوست باشند. بر اساس تحقیقات، محصولاتی که چند نوع آنتی اکسیدن مختلف دارند برای برطرف مسائل پوستی گزینه بهتری هستند.
 • محصولات مختلف را امتحان کنید تا گزینه مورد علاقه خود را بیابید. نام برند به اندازه تاثیر محصول روی پوست مهم نیست. اگر نسبت به یک محصول خاص حس خوبی داشته باشید و آن را اثربخش بدانید، احتمالا به طور منظم از آن استفاده می کنید. از آنجا که تاثیر محصولات حاوی آنتی اکسیدان در طولانی مدت تعیین می گردد، برای کسب نتیجه مطلوب باید به طور مداوم از آن ها بهره ببرید.
 • به سایر مواد تشکیل دهنده محصول توجه کنید. لیست ترکیبات مفید برای پوست فقط به آنتی اکسیدان ها خلاصه نمی گردد. ترکیبات ضدپیری دیگری هم در محصولات مراقبت از پوست وجود دارند که می توانند ظاهر پوست را بهبود بخشند. برای مثال، هیالورونیک اسید برای آبرسانی پوست های خشک ایدئال است یا گلیکولیک اسید، لاکتیک اسید و ماندلیک اسید همگی می توانند پوست را روشن تر نمایند و سرعت پیر شدن آن را کاهش دهند.
 • از متخصص پوست و مو یاری بگیرید. اگر به تنهایی نمی توانید محصول مناسب را انتخاب کنید، از متخصص پوست بخواهید که گزینه های مناسب را به شما معرفی کند.

کلام پایانی

در این مقاله درباره 9 نوع آنتی اکسیدان قوی برای پوست صحبت کردیم و نحوه انتخاب برترین محصولات مراقبت از پوست را شرح دادیم. با این حال، باید در خصوص اندازه اثربخشی محصولات حاوی آنتی اکسیدان واقع بین باشید. این محصولات به کاهش چین وچروک های پوست و روشن تر شدن آن یاری می نمایند، اما نمی توانند یک شبه تغییرات قابل توجهی ایجاد نمایند. بنابراین برای کسب نتیجه مطلوب باید از آن ها برای مدت طولانی بهره ببرید.

علاوه بر این، به یاد داشته باشید که همواره، حتی در روزهای ابری یا فصول سرد سال، از کرم ضدآفتاب بهره ببرید. کرم ضدآفتاب هم مثل محصولات حاوی آنتی اکسیدان از پوست در برابر اثرات مخرب نور خورشید محافظت می کند.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منابع: verywellhealth, skinkraft

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 17 دی 1402 بروزرسانی: 17 دی 1402 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 2436

به "9 آنتی اکسیدان قوی برای پوست؛ کدام محصولات باعث جوانسازی پوست می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 آنتی اکسیدان قوی برای پوست؛ کدام محصولات باعث جوانسازی پوست می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید