ادعای رویترز درباره فعال سازی مکانیسم ماشه در ماه آینده میلادی توسط اروپایی ها

به گزارش دانشنامه آریایی، رویترز به نقل از بعضی دیپلمات های اروپایی مدعی شد که طرف های اروپایی احتمالا ماه آینده میلادی مکانیسم ماشه در ارتباط با برجام را فعال می نمایند.

ادعای رویترز درباره فعال سازی مکانیسم ماشه در ماه آینده میلادی توسط اروپایی ها

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگاران، به نقل از رویترز، دیپلمات های اروپایی که نامی از آنها برده نشده، گفته اند که شرکای اروپایی توافق هسته ای، احتمالا فرایند فعال سازی مکانیسم ماشه را در ماه ژانویه برای مجبور کرن تهران به بازگشتن از اقداماتش، شروع خواهند کرد اما برای بازگرداندن تحریم های سازمان ملل که موجب از بین رفتن توافق خواهد شد، عجله نخواهند کرد.

یک منبع دیپلماتیک اروپایی گفته است: شروع این فرایند[فعال سازی مکانیسم ماشه]، با هدف حل کردن مسائل دردسرساز و حفظ توافق برجام است و تحریم های سازمان ملل به دنبال این اقدام به طور خود به خود فعال نخواهند شد. اگر تصمی بگیریم که این کار را بکنیم(اعمال دوباره تحریم های سازمان ملل) به معنای تصمیم برای زدن میخ آخر به تابوت خواهد بود.

بر اساس مقررات توافق هسته ای، اگر هر یک از اعضای توافق بر این باور باشد که طرف دیگر تعهداتش را اجرا نمی کند، می توانند این موضوع را به کمیسیون مشترک برجام، متشکل از ایران، روسیه، چین، تروئیکای اروپا و اتحادیه اروپا ارجاع دهد.

آن ها سپس پانزده روز فرصت دارند که اختلافات را حل نمایند اما اگر بخواهند، می توانند مدت زمان این فرایند را با اتفاق آرای تمامی اعضا طولانی تر نمایند.

اگرچه، در صورت عدم توافق طرف های برجام بر سر مسائل اختلافی آنها در نهایت می توانند به اعمال دوباره تحریم هایی روی بیاورند که در قطعنامه های پیشین سازمان ملل موجود بود و از آن ها به عنوان فوریت،[مکانیسم ماشه] یاد می گردد، مگر این که شورای امنیت سازمان ملل، تصمیمی بر خلاف این بگیرد.

دیپلمات ها گفته اند که اگر آن چه تخطی های آینده ایران نامیده شده است، از حدی غیرقابل قبول عبور کند، اروپایی ها ترجیح می دهند به جای کوشش در راستای تحریم ها، بر طولانی کردن فرایند یاد شده تمرکز نمایند. هنوز معین نیست که آستانه تحمل قدرت های اروپایی دقیقا چیست.

علاوه بر این، دیپلمات دیگری اظهار کرد که ما هنوز احساس می کنیم که دیپلماسی نمرده است.

سه دیپلمات دیگر نیز بیان کردند که تروئیکای اروپا[فرانسه، آلمان و انگلیس]، به ویژه فرانسه در حال لابی با روسیه و چین هستند تا آن ها را برای نشان دادن اتحاد پنج قدرت برجام همراه نمایند، اگرچه مسکو و پکن، در حال حاضر با فعال کردن این فرایند مخالف هستند.

به گزارش خبرنگاران، ایران در پی تعلل شرکای اروپایی برجام در عمل به تعهداتشان در انجام دادن اقداماتی که منجر به کاهش تاثیر تحریم های آمریکا بر ایران و عادی سازی تجارت با ایران گردد، پس از یک سال تصمیم گرفت به طور تدریجی و در چند گام مشخص شده، تعهدات داوطلبانه خود را در توافق هسته ای کاهش دهد.

علاوه بر این مقامات مربوطه در کشورمان تاکید نموده اند که این اقدامات ایران، به محض اجرای کامل برجام از سوی سایر اعضای توافق و عمل به وعده هایشان، برگشتن پذیر خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 بهمن 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 702

به "ادعای رویترز درباره فعال سازی مکانیسم ماشه در ماه آینده میلادی توسط اروپایی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای رویترز درباره فعال سازی مکانیسم ماشه در ماه آینده میلادی توسط اروپایی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید