امیرعبداللهیان: به واسطه ها گفته ایم که چشم انداز گفت و گو با آمریکا برای ما چندان روشن نیست

به گزارش دانشنامه آریایی، وزیر خارجه با بیان این که دولت بایدن همان راستا ترامپ را دنبال می کند، گفت: به واسطه ها گفته ایم که چشم انداز گفت و گو با آمریکا برای ما چندان روشن نیست و اگر قرار نیست دستاوردی داشته باشیم چه نیازی به مذاکره مستقیم است.

امیرعبداللهیان: به واسطه ها گفته ایم که چشم انداز گفت و گو با آمریکا برای ما چندان روشن نیست

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس امنیتی مونیخ در پاسخ به سؤال خانم لارا خلف در مورد گفت وگو با آمریکا گفت: آمریکایی ها ظرف هفته های اخیر به طور متناوب و از طریق واسطه های مختلف از ما خواسته اند که با ما مذاکرات مستقیم داشته باشند. ما در پاسخ به واسطه ها بیان کردیم که چشم انداز چنین گفت و گویی برای ما چندان روشن نیست و اگر قرار نیست دستاوردی داشته باشیم چه نیازی به مذاکره مستقیم است.

وی افزود: ولی اگر طرف آمریکایی یک ابتکار عمده از جمله برداشتن برخی از تحریم ها را انجام دهد، آنگاه می توان گفت که نیت آمریکایی ها واقعی است.

رئیس دستگاه دیپلماسی بیان کرد: ما از آن ها می شنویم که آقای بایدن حسن نیت دارد. من در ماه سپتامبر در نیویورک گفتم که اگر آقای بایدن حسن نیت دارد آن گاه مبلغ 10 میلیارد دلار از دارایی های مسدود شده ما نزد بانک های خارجی را آزاد کند. ما از آقای بایدن درخواست وام یا پول آنها را نداریم، بلکه می خواهیم دارایی های خود ما را به عنوان حسن نیت آزاد کند.

امیرعبداللهیان گفت: مایلم تأکید کنم که آنها تنها در قالب کلمات از حسن نیت حرف می زنند و این برای گفت وگوهای مستقیم کافی نیست. آنها باید حسن نیت خود را به صورت عملی و در عرصه میدانی نشان دهند.

وی افزود: آنها می توانند برخی تحریم ها را بردارند یا برخی دارایی های مسدود شده ما نزد بانک های خارجی را آزاد کنند، این در حالی است که همزمان با گفت وگوهای نو حتی برخی تحریم های نو نیز علیه اشخاص حقوقی و حقیقی ایران از سوی دولت آقای بایدن اعمال شده است و این معنایش این است که دولت آقای بایدن همان جهت ترامپ را دنبال می کند، لذا افکار عمومی می گوید که آنها در عمل یکی هستند.

به گزارش فارس، وزیر امور خارجه دیروز شنبه نیز در کنفرانس امنیتی مونیخ با بیان این که همکاران من در وین با بازی های دوگانه طرف غربی بر سر متن و زمان روبرو هستند، گفت: آمادگی رسیدن به یک توافق خوب را در کوتاه ترین زمان ممکن داریم، به شرطی که طرف دیگر آماده اتخاذ تصمیمات سیاسی مورد نیاز باشد. (اینجا بخوانید)

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 خرداد 1401 بروزرسانی: 12 خرداد 1401 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 2184

به "امیرعبداللهیان: به واسطه ها گفته ایم که چشم انداز گفت و گو با آمریکا برای ما چندان روشن نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امیرعبداللهیان: به واسطه ها گفته ایم که چشم انداز گفت و گو با آمریکا برای ما چندان روشن نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید