برگزیت بدون توافق؛ کابوس جدید انگلیس و اتحادیه اروپا

به گزارش دانشنامه آریایی، بوریس جانسون، نخست وزیر جدید انگلیس که فردا راهی فرانسه و آلمان می گردد تا درباره خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا با رهبران سیاسی این دو کشور مذاکره کند، اعضای مجلس کشورش را تهدید نموده بدون توافق آنها پروژه نهایی برگزیت را کلید می زند.

برگزیت بدون توافق؛ کابوس جدید انگلیس و اتحادیه اروپا

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

اما اسناد محرمانه ای که روزنامه انگلیسی ساندی تایمز به آنها دست یافته است، نشان می دهد چنین خروجی، انگلیس را به ورطه فقر می کشاند و البته در این میان اتحادیه اروپا نیز از تبعات منفی برگزیت مورد نظر بوریس جانسون، در امان نخواهد ماند و با بیکاری 1.7 میلیون شهروند خود در جای جای قاره سبز روبرو خواهد شد.

به گزارش روزنامه انگلیسی سان، اسنادی که ساندی تایمز به آنها دست یافته است، مربوط به تحقیقی است که در دولت انگلیس اعلام شده و سناریوهای پیش روی این کشور درصورت جدایی بدون توافق از اتحادیه اروپا را آنالیز می نماید. این اسناد تأکید نموده است که بیش از 85 درصد کامیون هایی که از کانال های اصلی انگلیس عبور می نمایند، در صورت برگزیت بدون توافق شاید نتوانند بموقع کار گمرک خود را انجام دهند که این به آن معنا است که از آنجا که جریان کشتیرانی در این کشور ممکن است بیش از سه ماه مختل گردد، این کامیون ها نیز شاید به همین اندازه در صف خروج از بنادر انگلیس بمانند. بر اساس این اسناد همچنین دولت انگلیس خود در سناریویی دیگر معتقد است، مسأله مرزی بین ایرلند شمالی و ایرلند جنوبی دچار اختلال هایی می گردد که در این صورت بازرسی های مرزی بین آنها به اندازه کافی نخواهد بود. علاوه بر این مسأله کمبود دارو به خاطر تأخیرهای احتمالی در صادرات و واردات، تهدیدی جدی است. ضمن اینکه کاهش دارو باعث افزایش بهای آن خواهد شد. این همان اتفاقی است که احتمالاً در خصوص مواد غذایی نیز رخ خواهد داد و انگلیس با نرخ صعودی مواد غذایی روبرو خواهد شد. بر این اساس صفوف انتظار برای ورود اقلام به انگلیس همچنین باعث کمبود سوخت و گرانی آن می گردد. علاوه بر این سالن های انتظار فرودگاه ها و مبادی ورودی و خروجی به انگلیس دچار ازدحامی بی سابقه خواهد شد و مردم در این صف های طویل فرسوده می شوند. این اسناد در سرانجام تأکید می نمایند که در نهایت همه این عوامل باعث گرانی خدمات اجتماعی در سراسر بریتانیا می گردد.

یک منبع نزدیک به دولت انگلیس نیز در همین ارتباط گفته است، پیش بینی هایی که دولت انگلیس از تبعات و عواقب برگزیت بدون توافق برشمرده، با هدف هراس افکنی نبوده است و بیشتر حاکی از واقعیت بینی دولتمردان انگلیسی است، هرچند که تمام آنچه که گفته شده سناریو است و احتمالات را آنالیز نموده است.

اسنادی که ساندی تایمز منتشر نموده، در شرایطی به دست مردم رسیده است که بوریس جانسون که تازه ساکن خانه شماره 10 خیابان داونینگ استریت (دفتر نخست وزیری بریتانیا) شده است، بارها تأکید نموده کشورش را 73 روز دیگر یعنی 31 اکتبر (9 آبان) از اتحادیه اروپا خارج خواهد نمود و در این راه به مخالفت بسیاری از اعضای مجلس انگلیس هم اهمیتی نمی دهد. این در حالی است که شماری از نمایندگان مجلس انگلیس که جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر هم یکی از آنها است، اعلام نموده اند که بوریس جانسون را استیضاح خواهند کرد. اما گویا قرار نیست این تهدیدها بوریس جانسون را از تصمیمی که گرفته منصرف کند. او در همین ارتباط روز سه شنبه به فرانسه و روز چهارشنبه به آلمان می رود تا با امانوئل مکرون و آنگلا مرکل دیدار کند و به آنها نیز اعلام کند که مجلس انگلیس نخواهد توانست سد راه برگزیت گردد. اما باید دید آیا آنها زیر بار برگزیت بدون توافق که برای سراسر اروپا هم تبعات منفی در بر خواهد داشت، می روند یا نه. اصلی ترین مایه نگرانی رهبران اروپا از خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا، بیکاری تبعه های کشورهای این قاره است که در انگلیس شاغل هستند. بر اساس تحقیقی که اخیراً دانشگاه لوون در بلژیک انجام داده نشان می دهد در صورت چنین رخدادی 1.73 میلیون نفر از شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا که در انگلیس شاغل هستند، بیکار و روانه کشورهایشان خواهند شد. این به آن معنا است که در صورت چنین رخدادی سران این کشورها با افزایش نرخ بیکاری در کشورهای خود روبرو خواهند شد.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 29 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 371

به "برگزیت بدون توافق؛ کابوس جدید انگلیس و اتحادیه اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزیت بدون توافق؛ کابوس جدید انگلیس و اتحادیه اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید