دلایل رشد 80 درصدی شاخص کل بورس اعلام شد ، چالش های اعمال مقررات جدید در بازار پایه فرابورس

به گزارش دانشنامه آریایی، دلایل رشد شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران و چالش های اعمال مقررات جدید بازار پایه فرابورس از سوی مسئولان اعلام شد.

دلایل رشد 80 درصدی شاخص کل بورس اعلام شد ، چالش های اعمال مقررات جدید در بازار پایه فرابورس

به گزارش گروه مالی خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، محسن خدابخش کارشناس بازار سرمایه در برنامه تیتر امشب در خصوص وضعیت رو به رشد بورس طی ماه های اخیر گفت: شرکت های بورسی با توجه به تغییرات در وضعیت بنیادی، هم از لحاظ فروش و هم عملکرد، شرایط بهتری نسبت به سال گذشته داشتند و بازار بورس نسبت به سایر بازار های موازی برای سرمایه گذاران پیشتاز بوده است.

وی ادامه داد: از ابتدای سال جاری شاخص کل بورس 80 درصد و ارزش بازار 73 درصد رشد داشته است و آمار حجم و ارزش معاملات، نشان دهنده این است که رشد این بازار حاصل اقبال سرمایه گذاران و نه به خاطر افزایش قیمت اجناس بوده است.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه توضیحاتی در خصوص اصطلاحات این بازار ارائه داد و گفت: بازار بورس اول تشکیل شده و شرکت هایی که سرمایه بالاتری دارند، در آن هستند. شرکت هایی که سرمایه آن ها در حد بورس نیست، در فرابورس پذیرش شده اند. در بازار پایه، شرکت هایی که لغو پذیرش شده اند یا شرایط پذیرش در بورس و فرابورس ندارند، حضور دارند.

خدابخش درباره اعمال تغییرات در بازار پایه فرابورس و افت سهام بعضی از شرکت ها توضیح داد: عوامل مختلفی در قیمت شرکت ها متاثر است، این افت قیمت در بقیه بازار ها همچون بورس هم رخ داده و نمی توان گفت، الزاما ناشی از اعمال قوانین جدید بوده است. سرمایه گذاران باید ریسک بازار را بپذیرند و با چشم باز سرمایه گذاری نمایند.

وی ادامه داد: دلیل اصلی افت قیمت ها، تغییر دامنه نوسان بوده است. اکثر شرکت ها که با دامنه نوسان 10 درصد محاسبه می شدند، اکنون با اعمال مقررات جدید، با دامنه نوسان 3 محاسبه می شوند. تغییر دامنه نوسان هیچ تاثیری در سوددهی شرکت ندارد و سهامداران نگران اینکه تغییر دامنه نوسان باعث از دست رفتن امکان رشد سهام گردد، نباشند.

در ادامه اسلامی بیدگلی دبیرکل کانون نهاد های سرمایه گذاری ایران در خصوص عوامل رشد بازار بورس گفت: رشد نقدینگی و رکود نسبی در سایر بازار های موازی منجر به سرازیر شدن سرمایه ها به این بازار شد و فرصت مناسبی برای بازار سرمایه به وجود آمد.

وی اضافه کرد: البته در این شرایط نگرانی هایی هم به وجودمی آید. سرمایه گذاران جدید به بازار اضافه می شوند که بسیاری از آن ها برای اولین دوره حضور پیدا نموده اند و با مفاهیم ریسک بازار و تحلیل شرکت ها آشنا نیستند. ممکن است وارد شرکت های به اصطلاح داغ شده و با زیان روبرو شوند.

اسلامی بیدگلی توضیح داد: در بازار ها، ابزار هایی برای غیرحرفه ای ها طراحی می گردد مثل صندوق های سرمایه گذاری که افرادی که آشنایی ندارند، باید از این طریق وارد بازار سرمایه شوند تا سرمایه آن ها به نهاد های حرفه ای تحت نظارت سپرده گردد و در خطر نباشد.

دبیرکل کانون نهاد های سرمایه گذاری درباره اعمال مقررات جدید در بازار پایه فرابورس اظهار کرد: شرکت هایی در بازار پایه حضور دارند که یا از شرایط پذیرش خارج شده اند یا شرایط پذیرش را نداشتند و معمولا ریسک بیشتری دارند چراکه اطلاعاتشان کمتر منتشر می گردد و الزامات گزارشگری کمتری دارند.

وی ادامه داد: در یک دوره زمانی تغییرات قیمت محسوسی در شرکت های بازار پایه حس می شد و احتیاج به تغییر قوانین و مقررات در بازار پایه بود؛ بنابراین برای اعمال مقررات جدید فرایندی طی شد. فرابورس پیشنهاداتی داشت، سازمان بورس جلساتی با فعالان داشت و از نظرات متعددی استفاده شد. جمع بندی این پیشنهادات منجر به این تغییرات شد البته راه برای اصلاحات مجدد باز است و اگر لازم باشد انجام می گیرد.

وی درباره افت سهام بعضی شرکت ها با اعمال مقررات جدید گفت: ارزش سهام تابع مقررات نیست، اما قیمت سهام ممکن است تابع باشد، چون عرضه و تقاضا در آن تاثیر دارد. انحراف قیمتی در بعضی سهام ها ایجاد شده بود که احتیاج به اصلاح داشت و دیر یا زود حتی بدون اعمال مقررات جدید هم قیمت سهام این شرکت ها تعدیل می شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 526

به "دلایل رشد 80 درصدی شاخص کل بورس اعلام شد ، چالش های اعمال مقررات جدید در بازار پایه فرابورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل رشد 80 درصدی شاخص کل بورس اعلام شد ، چالش های اعمال مقررات جدید در بازار پایه فرابورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید