راه اندازی کمیته پژوهشی خلیج فارس، مکران نام تاریخی دریای عمان

به گزارش دانشنامه آریایی، خبرنگاران: رئیس جدید پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از راه اندازی کمیته پژوهشی خلیج فارس به منظور ساماندهی به پژوهش های سواحل جنوب کشور اطلاع داد.

راه اندازی کمیته پژوهشی خلیج فارس، مکران نام تاریخی دریای عمان

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

جلیل گلشن بافقی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آخرین وضعیت برنامه ای که قرار بود پژوهشگاه برای سواحل جنوب کشور داشته باشد به کجا رسید گفت: در این راستا کمیته ای به نام کمیته پژوهشی خلیج فارس راه اندازی شده است که در این کمیته در حال تدوین برنامه ای کوتاه مدت و بلندمدت هستیم تا بتوانیم کارهایی در رابطه با خلیج فارس انجام دهیم.

وی افزود: در عین حال با مدیر استان هرمزگان در تماس هستیم که قرار ملاقاتی با مدیران مناطق آزاد کیش و قشم و چابهار که از دریای عمان تا خلیج فارس را تحت پوشش قرار دهد بگذاریم تا با همکاری مناطق آزاد بتوانیم برنامه های خود را اجرایی کنیم.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در پاسخ به این سوال که این موضوع کِی وارد فاز اجرایی می گردد توضیح داد: فاز اجرایی بستگی به ملاقات هایی دارد که انجام می گردد ولی به طور کلی می توان گفت که قطعاً سال جاری وارد فاز اجرایی خواهد شد.

گلشن در پاسخ به سوال دیگری درباره دریای عمان که گفته می گردد در اسناد تاریخی گذشته با عنوان دریای مُکران بوده است نیز اظهار داشت: در سابقه تاریخی، این دریا با نام مُکران بوده که بعدها به دریای عمان تبدیل شده است لذا باید در سوبق تاریخی دنبال آن گشت ولی فکر می کنم در همه اسناد و نقشه های تاریخی جهان این دریا با عنوان دریای عمان دیده شده و اینکه بخواهیم آن را به دریای مکران تغییر نام دهیم کار سختی است که باید در نقشه های بین المللی دنبال آن بگردیم.

منبع: تسنیم
انتشار: 6 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 306

به "راه اندازی کمیته پژوهشی خلیج فارس، مکران نام تاریخی دریای عمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی کمیته پژوهشی خلیج فارس، مکران نام تاریخی دریای عمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید