رسانه آمریکایی : ترامپ توان اقتصاد ایران را دست کم گرفت ، کاهش واردات به افزایش فراوری منجر شد

به گزارش دانشنامه آریایی، یک استاد دانشگاه ویرجینیای تک آمریکا می گوید: تصور دولت ترامپ از سقوط اقتصاد ایران پس از چند ماه از اعمال تحریم ها بسیار خوشبینانه بود.

رسانه آمریکایی : ترامپ توان اقتصاد ایران را دست کم گرفت ، کاهش واردات به افزایش فراوری منجر شد

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ کاتالوگ تبلیغاتی از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران به نقل از NPR آمریکا، از سال 2017 و بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران با هدف خالی کردن دست تهران از منابع اقتصادی و مجبور کردن کشورمان برای بازگشت به میز مذاکره و بستن توافق جدید به جای برجام، آمریکا همیشه فکر می کرد تا چند ماه دیگر اقتصاد ایران فروپاشیده و ایران تسلیم خواهد شد.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در سخنان اخیر خود گفت: کمپین فشار حداکثری علیه ایران با هدف کاهش 80 درصدی درآمد این کشور از محل صادرات نفت انجام شد.

وی تاکید نمود: خود رئیس جمهور ایران نیز تائید نموده که به دلیل تحریم ها ایران 200 میلیارد درآمد و سرمایه گذاری را از دست داده است.

علیرغم همه اینها، اما اقتصاد ایران سقوط ننموده است.

جاوید صالحی اصفهانی، استاد اقتصاد دانشگاه ویرجینیا تک آمریکا که در زمینه اقتصاد ایران تخصص دارد، گفت: به نظر من پیش بینی سقوط سریع اقتصاد ایران پس از تحریم ها بسیار خوشبینانه بود.

*وقتی آمریکا ایران را دست کم گرفت

وی می گوید: علیرغم تحریم های سختی که توسط دولت ترامپ علیه ایران اعمال شده است یک فهم اشتباه درباره سطح پیچیدگی اقتصاد ایران و مهارت و تجربه این کشور در مقابله با تحریم ها وجود دارد.

این استاد دانشگاه معتقد است: تحریم ها که از سال 2017 اعمال شده اند به اقتصاد ایران آسیب زده اند و اقتصاد این کشور با شرایط مطلوب فاصله گرفته، اما طی 4 دهه گذشته ایران در تقابل با تحریم ها تجارب زیادی را به دست آورده و یاد گرفته که چگونه با آن ها مقابله کند. شرایط کنونی هم خیلی متفاوت نیست.

صندوق بین المللی پول و بانک جهانی پیش بینی کردند طی امسال اقتصاد ایران به دلیل کاهش درآمد های نفتی رشد منفی را تجربه کند.

*مهارت ایران در مقابله با تحریم

وی می گوید: شرایط کنونی را با دهه 1980 و 1970 میلادی مقایسه کنید. زمانی که آمریکا به دلیل تصرف سفارت آمریکا در ایران تحریم هایی علیه ایران اعمال کرد که طی آن سرانه فراوری داخلی ایران به نصف رسید.

اسفندیار باتمان قلیچ، بنیانگذار مؤسسه بورس و بازار نیز می گوید: پیش بینی بانک جهانی و صندوق بین المللی پول بر مبنای کاهش صادرات نفت ایران است. پیش از تحریم های آمریکا علیه ایران روزانه دو میلیون بشکه نفت صادر می کرد و در حال حاضر این رقم 300 تا 500 هزار بشکه تخمین زده می گردد که بخش قابل توجهی از آن به مقصد چین انجام می گردد، اما اقتصاد ایران فقط به صادرات نفت وابسته نیست.

وی اضافه کرد: اقتصاد این کشور بسیار متنوع است و حوزه فراوری یکی از مهمترین بخش های آن است.

باتمان قلیچ می گوید: در شرایط کنونی صنعت یک پنجم کل اشتغال در ایران را به خود اختصاص می دهد که از جمله صنایع مهم ایران خودروسازی، صنایع فلزی و پلاستیک است.

به گفته باتمان قلیچ تحریم های آمریکا دسترسی شرکت ها به مواد اولیه مورد احتیاج خود را سخت نموده اند و پیدا کردن مشتری در خارج نیز به دلیل اعمال تحریم های ثانویه مشکل شده است، اما بعضی فراوری کنندگان ایرانی به دلیل وجود نظام های پرداخت غیررسمی که احتیاجی به شبکه بانکی برای ورود یا خارج کردن پول ندارد توانسته اند به فعالیت خود ادامه دهند.

*شرکای منطقه ای، دست برتر ایران در تقابل با تحریم

سوزان مالونی، کارشناس حوزه ایران در مؤسسه بروکینگز آمریکا معتقد است: ایران روابط بسیار خوبی با شرکای منطقه داشته و به خوبی توانسته با آن ها مبادلات تجاری، کالا به کالا و دیگر تعاملات اقتصادی را داشته باشد تا از سقوط اقتصادی جلوگیری کند.

این کارشناس معتقد است: ایران واقعا صنایع جایگزین دارد که بتواند روی آن ها تکیه نموده و از طرف دیگر دارای یک ظرفیت داخلی قابل توجه و توانایی تعامل با دیگر کشور های همسایه در راستای تقویت اقتصادی خود است.

مالونی می گوید کشور هایی نظیر عراق، افغانستان، بعضی کشور های آسیای میانه و البته سوریه و دیگر نقاط خاورمیانه جا هایی هستند که نفوذ ایران در آن ها بسیار بیشتر از وزارت خزانه داری آمریکا است.

صالحی اصفهانی نیز می گوید: کاهش واردات کالا به گسترش فراوری داخل در ایران منجر شده است که این مسئله توانسته به افزایش نرخ اشتغال در این کشور بیانجامد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1400 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 800

به "رسانه آمریکایی : ترامپ توان اقتصاد ایران را دست کم گرفت ، کاهش واردات به افزایش فراوری منجر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رسانه آمریکایی : ترامپ توان اقتصاد ایران را دست کم گرفت ، کاهش واردات به افزایش فراوری منجر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید