سیگار کشیدن، قوی ترین ریسک در برابر کرونا

به گزارش دانشنامه آریایی، احتمال پیشرفت بیماری (و از جمله مرگ) در آن دسته از بیماران چینی که ذات الریه مرتبط با کووید19 در آن ها تشخیص داده شده بود در بیماران دارای سابقه سیگار 14 برابر بیشتر از کسانی بود که سیگار نکشیده بودند.

سیگار کشیدن، قوی ترین ریسک در برابر کرونا

تعداد موارد ابتلا به ویروس کرونا در سراسر دنیا به 200 هزار نفر رسیده است، اما هنوز ناشناخته های زیادی در مورد ویروس کووید 19 وجود دارد. برای مثال، دانشمندان هنوز تأیید نکرده اند که آیا افراد مبتلا شده در برابر ویروس ایمن می شوند، یا امکان ابتلای دوباره وجود دارد.

همین موضوع در مورد نوع سبک زندگی مردم نیز مطرح است؛ مثلاً آیا سیگار کشیدن، سنتی یا الکترونیکی، ریسک ابتلا به ویروس کرونا را افزایش می دهد یا خیر، ادعایی که چند وقت پیش بیل دِ بلازیو، شهردار شهر نیویورک بیان کرد.

به گزارش رویترز، هفته پیش دِ بلازیو در یک کنفرانس مطبوعاتی درباره شیوع ویروس کرونا گفت: سیگار کشیدن باعث می شود به محض آلوده شدن فرد سیگاری به ویروس کووید19 خطر اینکه شدیدا بیمار شوند افزایش یابد.

دِ بلازیو گفت: سیگاری بودن شما را آسیب پذیرتر می کند. اگر سیگار سنتی یا الکترونیکی می کشید، اکنون بهترین زمان برای ترک این عادت است و ما به شما کمک می کنیم.

آنچه باید در مورد رابطه بین سیگار کشیدن و ویروس کرونا بدانید در اینجا آورده ایم. آیا کشیدن سیگار معمولی یا الکترونیکی امکان ابتلا به ویروس کرونا را افزایش می دهد و بهبود را سخت تر می کند؟

آنطور که دکتر مایکل متی، معاون مراقبت های ویژه پزشکی دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو (یوسی اس اف) می گوید، پاسخ این سؤال بله است، اگرچه هنوز معلوم نیست تا چه حد.

طبق گزارش روزنامه سان فرانسیسکو کرانیکل، دکتر متی گفته است: بر اساس مطالعات قبلی ما در مورد عفونت های ریوی، چه ویروسی چه باکتریایی، احتمال بسیار زیادی وجود دارد که کشیدن سیگار، اعم از سنتی و الکترونیکی، ریسک ابتلا به ذات الریه کرونایی و تشدید آن را افزایش دهد، هرچند نمی دانیم تا چه اندازه.

این بر اساس مطالعات پیشین است که در آن مشخص شده نیکوتینی که وارد ریه موش ها می شود می تواند زدودن ویروس آنفلوانزا را به تأخیر بیاندازد.

متخصصان به مطالعه ای که سازمان بهداشت دنیای در سال 2019 انجام داده بود نیز اشاره می کنند. این مطالعه که مشخص کرد 47.6 درصد از مردان چینی سیگاری هستند، برای آن انجام شد تا ارتباط بین سیگار کشیدن و ویروس کرونا را نشان دهد.

پیش از آن مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری چین گزارش کرده بود تعداد مردانی که به ویروس کرونا مبتلا می شوند و در اثر آن فوت می کنند از زنان بیشتر است.

مرکز تحقیقاتی آموزشی کنترل تنباکو یو سی اس اف گفته است: احتمال پیشرفت بیماری (و از جمله مرگ) در آن دسته از بیماران چینی که ذات الریه مرتبط با کووید19 در آن ها تشخیص داده شده بود در بیماران دارای سابقه سیگار 14 برابر بیشتر از کسانی بود که سیگار نکشیده بودند. این قوی ترین عامل ریسک در بین افراد معاینه شده بود.

البته بر اساس گزارش وبسایت استات نیوز، یک دلیل دیگر می تواند این باشد که مردان چینی بیشتر سفر می کنند.

با این که ارتباط بین سیگار کشیدن و ویروس کرونا (اگر ارتباطی وجود داشته باشد) هنوز تأیید نشده است، متخصصان این را تأیید کرده اند که افراد مسن دارای بیماری های خاص، مثل دیابت، سرطان یا مسائل تنفسی، با خطر عوارض جدی پس از ابتلا به ویروس کرونا روبرو هستند.

موسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر (ان آی اچ) می گوید: بنابراین غیرمعقول نیست که نگران باشیم تضعیف عملکرد ریه یا بیماری های ریوی مربوط به مصرف دخانیات، مثل بیماری مزمن انسدادی ریه (سی او پی دی)، ممکن است افراد را در معرض عوارض جدی پس از ابتلا به کووید19 قرار دهد.

این سازمان همچنین می افزاید کسانی که سیگار الکترونیک مصرف می کنند نیز در معرض خطر قرار دارند، زیرا مطالعات نشان داده است که کشیدن سیگار الکترونیک می تواند به سلامت ریه آسیب برساند.

ان آی اچ می گوید: هنوز معلوم نیست که ابتلا به این ویروس به بیماری مزمن انسدادی ریه منجر خواهد شد یا خیر، اما شواهد جدید نشان می دهد که قرار دریافت در معرض ریزگرد های سیگار الکترونیک به بافت های ریه آسیب رسانده و توان مقابله آن با عفونت را کاهش می دهد.

ان آی اچ می افزاید که در یک مطالعه مشخص شده آسیب و التهاب بافت ها در موش های آلوده به ویروس آنفلوانزایی که در معرض این ریزگرد ها قرار می گیرند شدیدتر است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 16 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 992

به "سیگار کشیدن، قوی ترین ریسک در برابر کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیگار کشیدن، قوی ترین ریسک در برابر کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید