عمران خان: حمام خون به راه خواهد افتاد

به گزارش دانشنامه آریایی، ایسنا نوشت: نخست وزیر پاکستان در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد دولت هند را از بابت وضعیت منطقه کشمیر مورد انتقاد قرار داده و با متهم کردن نارندرا مودی به ارتکاب بی رحمی در این منطقه مسلمان نشین، نسبت به بروز یک فاجعه جنگ احتمالی میان این دو کشور هشدار داد؛ همتای هندی او اما در سخنرانی در این مجمع حتی نامی از کشمیر نبرد.

عمران خان: حمام خون به راه خواهد افتاد

عمران خان نخست وزیر پاکستان در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل همزمان با برگزاری تظاهرات حامیان و معترضان به سیاست های هند در کشمیر در مقابل مقر این سازمان در نیویورک، هشدار داد، اقدامات دولت هند در بخش کشمیر تحت کنترل این کشور ناشی از کوته فکری بوده و ممکن است منتهی به یک حمام خون شود.

این در حالی است که نارندرا مودی در سخنرانی خود خطاب به رهبران کشورهای جهان که یک ساعت زودتر از عمران خان ایراد شد، موضوعات متفاوتی مطرح نمود. او ضمن مطرح نمودن موضوع تهدید تروریسم که از بهانه های دولتش برای دست زدن به یک سرکوب گسترده در منطقه کشمیر بوده، اما هرگز در این سخنرانی کلمه کشمیر را ذکر نکرد و عمده تمرکزش را بر موضوع توسعه اقتصادی و زیرساخت های هند گذاشت.

عمران خان اما در سخنرانی خود خاطر نشان کرد: این دیوانگی است که فکر کنیم کشمیری ها که در اثر حکومت نظامی و ترس از اذیت و آزار نیروهای هندی در خانه باقی مانده اند از چنین وضعیتی بی تفاوت و به سادگی عبور کرده و خیلی عادی به زندگی روزمره خود بازگردند. من خودم را مثل یک کشمیری در آن وضعیت تصور می کنم. وضعیتی که برای 55 روز در خانه محبوس بوده ام و در سرزمین من تجاوزهایی صورت گرفته و ارتش و سربازان هندی به زور وارد خانه ها می شوند. آیا من می خواهم این تحقیر را تحمل کنم؟ آیا در آن صورت من نخواهم خواست که سلاح به دست بگیرم؟

عمران خان با تاکید بر اینکه سازمان ملل نسبت به نشان دادن یک مداخله قدرتمند در این مشکل مسئولیت دارد گفت: هرگونه انفعال نسبت به موضوع کشمیر نتایجی بد در پی خواهد داشت.

عمران خان گفت: وقتی یک کشور مسلح به سلاح هسته ای بخواهد تا پایان کار بجنگد این موضوع تبعاتی فراتر از مرزهای کشورها خواهد داشت و تبعات آن متوجه جهان خواهد بود. این یک تهدید نیست. این یک نگرانی معقول است. ما داریم به چه سمتی می رویم؟

در عین حال نخست وزیر هند نیز در سخنرانی خود گفت: موضوع مبارزه با تروریسم مساله ای است که تنها با مشارکت بین المللی به موفقیت می انجامد.

او اظهار کرد: عدم وجود وحدت در میان ما در مساله مبارزه با تروریسم تنها باعث تضعیف اصول اساسی تشکیل سازمان ملل می شود. یک جهان چند تکه شده به نفع هیچ کس نیست.

نارندرا مودی پیش از این از تصمیم خود برای محروم ساختن کشمیر از خودمختاری محدودی که سال ها این منطقه از آن برخوردار بود به عنوان آنچه که او اقدامی برای آزادساختن این منطقه از جدایی طلبی خوانده، دفاع کرده است.

عمران خان خاطر نشان کرد: نخست وزیر هند قرار است بعد از برداشتن حکومت نظامی در کشمیر چه کار کند؟ آیا او فکر می کند مردم کشمیر به آرامی قرار است وضعیت موجود را قبول کنند؟ چیزی که قرار است بعد از برداشتن حکومت نظامی در کشمیر رخ دهد یک حمام خون خواهد بود. آنها به خیابان ها خواهند ریخت. در آن موقع نظامیان آنها(هند) چه کار خواهند کرد؟ آنها به سمتشان تیراندازی خواهند کرد و سپس کشمیری ها رادیکال تر خواهند شد.

با این حال نخست وزیر هند بدون ذکر نام کشمیر در سخنرانی اش مطرح نمود: ما به کشوری تعلق داریم که به جهان جنگ اعطا نکرده بلکه پیام صلح بودا را اعطا کرده و به همین دلیل است که با صدایی جدی و خشمگینانه به جهان نسبت به شرارت تروریسم هشدار می دهیم.

وجود تفاوت هایی در سخنرانی مودی و عمران خان تعجب آور بود. در حالی که نخست وزیر هند صرفا از روی یک متن از پیش آماده شده سخنرانی کرد اما عمران خان در سخنرانی خود تقریبا فی البداهه عمل کرد. با وجود آنکه سازمان ملل دقایقی بعد از اتمام سخنرانی مودی، متن مربوط به این سخنرانی وی را توزیع کرد، اما متن سخنرانی عمران خان تقریبا تا حدود دو ساعت بعد از اتمام سخنرانی او منتشر نشد.

همزمان با سخنرانی رهبران هند و پاکستان در مجمع عمومی سازمان ملل تعداد زیادی از معترضان مخالف و موافق سیاست های هند در کشمیر تجمعاتی را در خیابان مقابل مقر سازمان ملل تشکیل دادند.

311 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 512

به "عمران خان: حمام خون به راه خواهد افتاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمران خان: حمام خون به راه خواهد افتاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید