لغو ویزای گروهی ایران و روسیه عقب افتاد

به گزارش دانشنامه آریایی، با اوج دریافت ویروس کرونا، سفر وزیر گردشگری ایران به مسکو برای امضاء توافق نامه لغو ویزای گروهی ایران و روسیه بار دیگر به تعویق افتاد.

لغو ویزای گروهی ایران و روسیه عقب افتاد

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش ایسنا، علی اصغر مونسان که قرار بود این روز ها در رأس هیاتی متشکل از بخش خصوصی گردشگری ایران به روسیه برود تا توافق نامه لغو ویزا گروهی بین دو کشور امضا و اجرایی گردد، اینک به همراه هیأت گردشگری در ترکیه به سر می برد و درحال ملاقات و رایزنی با مقامات گردشگری این کشور است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه که چندی پیش نسبت به نهایی شدن توافق لغو ویزا با ایران در آینده ای نزدیک ابراز امیدواری نموده بود، تصمیم برای اجرای این توافق را به شرایط همه گیری در روسیه و ایران و شرایط قرنطینه در دو کشور منوط دانسته بود. پیگیری های ایسنا نشان می دهد که روسیه، با اوج دریافت ویروس کرونا اجرای این پروژه را به زمان دیگری موکول نموده و سفر وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشورمان به مسکو فعلا لغو شده است.

پیش تر، نشست B2B که قرار بود با حضور آژانس های گردشگری ایران و روسیه همزمان با سفر وزیر گردشگری ایران به مسکو برگزار گردد، لغو شد. این نشست قرار بود 27 تا 30 مهرماه برگزار گردد، اما انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران یک هفته پیش از فرا رسیدن موعد مقرر، خاطرنشان کرد: در مورد سفر دکتر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در تاریخ 27 تا 30 شهریورماه، حسب اعلام سفیر ایران در مسکو، مراجع ذی ربط روسیه به دلیل شروع موج جدید شیوع ویروس کرونا در این کشور با برگزاری نشست مشترک بخش خصوصی و صنایع دستی در این سفر موافقت ننموده اند.

با این حال وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه در تهران شروع سفر های گروهی میان ایران و روسیه را بدون احتیاج به ویزا، نوید داده است.

او شرح داده است: لغو ویزا مشمول مسافران انفرادی نمی گردد، بلکه شامل تور گردشگری است، یعنی گروه های متشکل از حداقل 5 نفر و حداکثر 50 نفر؛ بنابراین لغو ویزا در قالب آژانس های گردشگری دو کشور برای تور های 5 تا 50 نفره به اجرا گذاشته می گردد.

مونسان درباره برنامه لغو کامل ویزا بین ایران و روسیه گفته است: فعلاً برنامه ای برای لغو ویزای انفرادی میان دو کشور وجود ندارد. طبیعی است که ابتدا منتظر نتیجه تجربه لغو ویزای گروهی باشیم و پس از آن اگر احتیاجی احساس شد به فکر ویزای انفرادی نیز خواهیم بود که باید به وسیله وزارت امور خارجه اقدام گردد، اما بخشی که به ما مربوط است موضوع توسعه گردشگری است که بیشتر مربوط به ویزای گروهی و تور های گردشگری می گردد.

ویزای گروهی ایران و روسیه قرار بود در سال 2018 لغو گردد، اما امضای توافق نامه و اجرای آن تا کنون به تعویق افتاده است.

روسیه به تازگی قانون صدور ویزای الکترونیکی را برای شهروندان 52 کشور از جمله ایران برقرار نموده است. بر اساس این حکم نخست وزیر روسیه، اتباع این 52 کشور می توانند از شروع سال 2021 میلادی (12 دی ماه سال 1399) با ویزای الکترونیکی به مدت 16 روز به روسیه سفر نمایند و هزینه کنسولی این ویزا 40 دلار برای هر نفر اعلام شده است. مقررات ویزای الکترونیکی متفاوت از لغو ویزای گروهی است.

مرز های روسیه و ایران از زمان شیوع ویروس کرونا کماکان به روی گردشگران دو کشور مسدود است. پرواز هایی که بین روسیه و تهران برقرار شده نیز فقط مجاز به جابه جایی مسافرانی هستند که اجازه اقامت در این کشور ها را دارند.

منبع: فرارو
انتشار: 1 آذر 1399 بروزرسانی: 1 آذر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1401

به "لغو ویزای گروهی ایران و روسیه عقب افتاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لغو ویزای گروهی ایران و روسیه عقب افتاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید