مصرف داروهای ایرانی در اروپا و کانادا بدون عنوان made in Iran

به گزارش دانشنامه آریایی، خبرنگاران: دبیرکل سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی ایران از مصرف داروهای ایرانی در اروپا و کانادا بدون عنوان made in Iran ابراز تاسف کرد و گفت : قواعدی GMP سازمان غذا و داروی ایران یک FDE بسیار قدرتمند است و آمریکایی ها نیز به این مسئله معترفند.

مصرف داروهای ایرانی در اروپا و کانادا بدون عنوان made in Iran

برای دریافت خدمات ویزای کانادا با مجربترین کارشناسان کشور همراه باشید.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرنگاران، ایران براساس آخرین آمارها بالغ بر 95 تا 96 درصد داروهای مورد احتیاج خود را فراوری می نماید، براین اساس در این اواخر بحث صادرات داروهای ایرانی نیز بسیار رونق پیدا نموده است بطوریکه مسئولان مرتبط حوزه دارویی کشور در برنامه های مختلف صحبت از افزایش صادرات داروهای ایرانی می نمایند.

براین اساس و با توجه به حساسیت استانداردهای دارویی در دنیا، محمد پیرورام دبیرکل سندیکای فراورینمایندگان مواد دارویی - شیمیایی و بسته بندی دارویی در پاسخ به این پرسش که با توجه به عدم دریافت مجوز دارویی FDE برای داروهای ایرانی که بالاترین استاندارد دارو در دنیا محسوب می گردد چگونه امکان دارد داروهای ایرانی به کشورهای مانند آلمان، پابن و کانادا صادر گردد، به خبرنگاران گفت: به هر حال تا زمانیکه تحریم ها و بحث هسته ای ایران حل نگردد قاعدتاً ما با ایالات متحد آمریکا در بحث اخذ مجوز FDE به نتیجه نمی رسیم.

پیرورام با مطرح کردن این مسئله که مجوز FDE به کیفیت و استانداردهای فراوری دارو عنوان می گردد، بیان داشت: فراوریات دارویی ایران؛ این استانداردها را دارد، یقین بدانید قواعدی که GMP سازمان غذا و دارو لحاظ می نماید یک FDE بسیار قدرتمند است و آنها (آمریکایی ها) نیز این مسئله را می دانند.

وی توضیح داد : متاسفانه هم اکنون صادرات دارویی ایران توسط شرکت های صورت می پذیرد که شریک خارجی دارند، یعنی شرکای خارجی برای فروش داروهای ایرانی در کشورهای پیشرفته وارد می شوند و متاسفانه تر به صورت ذلت باری داروهای ایرانی را با نام برند خودشان عرضه می نمایند.

دبیرکل سندیکای فراورینمایندگان مواد دارویی - شیمیایی و بسته بندی دارویی ادامه داد: البته بعضی شرکت های کانادایی و ژاپنی به صورت قدرتمند در این عرصه ورود کردند و مواد اولیه دارویی ایرانی را خریداری می نمایند، مثلاً مواد اولیه داروهای تالاسمی ایرانی به کانادا صادر می گردد، لذا این کشورها در زمینه خریداری مواد اولیه از ایران دست شان بازتر است.

پیرورام در انتها اظهار داشت: به هر حال داشتن مجوز دارویی FDE قطعاً مورد احتیاج است و ایران نیز به دنبال اخذ FDE است اما مسلماً آنها (آمریکایی ها) هم آگاه هستند که کیفیت داروهای ایرانی دارای بالاترین مجوزهای استانداردها است، لذا بعضی شرکت ها از مسیرهای غیر رسمی که دچار مشکل نشوند داروهای ایرانی را وارد کشورهای پیشرفته می نمایند.

منبع: تسنیم
انتشار: 3 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 385

به "مصرف داروهای ایرانی در اروپا و کانادا بدون عنوان made in Iran" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف داروهای ایرانی در اروپا و کانادا بدون عنوان made in Iran"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید