ممکن است پس از دچار شدن به کرونا ایمنی درازمدت به وجود آید

به گزارش دانشنامه آریایی، دانشمندان می گویند نشانه های از ایمنی درازمدت در برابر کروناویروس حتی در افرادی که علائم خفیف بیماری را داشته اند، مشاهده نموده اند.

ممکن است پس از دچار شدن به کرونا ایمنی درازمدت به وجود آید

به گزارش خبرنگاران به نقل از هلث دی مجموعه ای از آنالیز ها نشان می دهد آنتی بادی های ضد ویروس کرونا و نیز سلول های B و سلول های T که ویروس را شناسایی می نمایند، ظاهرا ماه ها پس از خاتمه عفونت می توانند ویروس را شناسایی نمایند.

ماریون پپر، ایمنی شناس در دانشگاه واشنگتن و یکی از پژوهشگران در یکی از این آنالیز ها که برای انتشار در ژورنال علمی Nature در دست بازبینی است، گفت: این دقیقا همان چیزی است شما امیدش را دارید. همه اجزایی که برای یک پاسخ ایمنی کلاملا محافظت نماینده ضروری است، وجود دارند.

سمیتا لایر، ایمنی شناس در دانشگاه کالیفرنیا، دیویس که در حال آنالیز پاسخ های ایمنی به ویروس کرونا در میمون های رزوس است، گفت: این یافته ها تا حدی خوش بینی درباره ایجاد ایمنی جمعی و رسیدن بالقوه به یک واکسن ایجاد می نماید.

گرچه این پژوهشگران نمی توانند پیش بینی نمایند که این پاسخ های ایمنی برای چه مدتی ادامه خواهند یافت، اما کارشناسان این داده ها را به عنوان نخستین شاهد درباره این می شمارند که بدن فردی یک بار دچار عفونت با ویروس کرونا شده است، اگر بار دیگر در معرض ویروس قرار گیرد، می تواند ویروس را خنثی کند.

گرچه چند آنالیز اولیه نشان داده اند که آنتی بادی ضد ویروس کرونا در طول چند ماه در خون مبتلایان کاهش می یابند، اما آنالیز های جدید نشان می دهند آنتی بادی های خنثی نمایند در میزان های پایین برای ماه ها پس از بهبودی افراد از کووید-19 در خون باقی می مانند. وجود این آنتی بادی ها مدت ها پس از عفونت اولیه نشان می دهد که سلول های B (نوعی از سلول های سفید خون که آنتی بادی فراوری می نمایند) هنوز در مغز استخوان فراوری می شوند.

به جز آنتی بادی ها، اجزای دیگر دستگاه ایمنی که دفاعی چندلایه در برای عوامل بیماری زا ایجاد می نمایند، در ایجاد این ایمنی درازمدت نقش دارند.

آنالیز های جدید نقش سلول های سفید خون را در مقابله کرونا ویروس نشان داده اند. از جمله این سلول ها می توان به سلول های T خاطره ای اشاره نمود که می توانند سلول های آلوده به ویروس را شناسایی و نابود نمایند و همچنین به سلول های B اطلاع می دهند که چگونه آنتی بادی جدید هدف قراردهنده ویروس را فراوری نمایند.

یک آنالیز که اخیرا در ژورنال Cell منتشر شد، نشان می دهد هر کسی که به کووید-19 مبتلا می گردد، حتی افرادی که بیماری خفیف دارند یا بی علامت هستند- سلول های T ایجاد می نمایند که می توانند در صورت در معرض قرار دریافت دوباره به ویروس کرونا آن را شکار نمایند.

به گفته پژوهشگران سلول های T خاطره ای برای حفاظت ایمنی درازمدت در برابر کووید-19 ضروری هستند و ممکن است از تکرار بیماری شدید کووید-19 جلوگیری نمایند. سلول های T خاطره ای می تواند برای سال ها در بدن باقی بمانند، در حالیکه میزان آنتی بادی ها پس از خاتمه عفونت کاهش می یابد.

یک نکته جالب تر در آنالیز های جدید این است که بسیاری از افرادی که هیچ گاه دچار کووید-19 نشده اند، ظاهرا دارای سلول های T خاطره ای هستند که می توانند کروناویروس جدید را شناسایی نمایند.

محتمل ترین شرح برای این یافته ها پدیده ای است که به آن واکنش متقاطع می گویند: یعنی سلول های T در پاسخ به یک ویروس دیگر ایجاد شده اند، می تواند به یک ویروس جدید ناشناخته هم واکنش نشان دهند. کارشناسان معتقدند که این سلول های T با واکنش متقاطع احتمالا از تماس قبلی این افراد به کروناویروس های دیگر که باعث سرماخوردگی ایجاد می شوند، به وجود آمده اند. شاید همین داشتن یا نداشتن این سلول های T باعث تفاوت در شدت بیماری میان افراد است.

گرچه هنوز دقیقا نمی توان گفت این ایمنی تا چه مدتی ادامه خواهد یافت، اما یک آنالیز جدید وجود سلول های T خاطره ای را چند ماه پس از خاتمه عفونت و حتی در غیاب انتی بادی ها در خون نشان داده است. یک آنالیز مقدماتی دیگر هم نشان داده است که این سلول های T نه تنها دست کم سه ماه پس از آغاز علائم کووید-19 در بدن باقی می مانند، در بعضی موارد تعدادشان با گذشت زمان بیشتر هم می گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 16 مهر 1399 بروزرسانی: 16 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1306

به "ممکن است پس از دچار شدن به کرونا ایمنی درازمدت به وجود آید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ممکن است پس از دچار شدن به کرونا ایمنی درازمدت به وجود آید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید