هر آنچه که باید در مورد کرونا بدانید

به گزارش دانشنامه آریایی، متخصص بیماری های عفونی بیمارستان لقمان حکیم گفت: هیچ داروی معجزه آسایی با اثربخشی خارق العاده برای درمان کرونا وجود ندارد و نبود پایبندی به اصول بهداشتی و حفاظتی مهمترین مانع در کنترل اپیدمی این بیماری است.

هر آنچه که باید در مورد کرونا بدانید

به گزارش خبرنگاران از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ایلاد علوی درزی با اشاره به شرایط بحرانی شیوع کرونا در ایران و فرایند تصاعدی میزان بیماران بدحال و آمار فوتی ها اضافه کرد: استفاده از ماسک یکی از راه های اصلی حفاظت در برابر انتقال کرونا است که می تواند باعث کاهش 80 درصدی ابتلا، بستری و مرگ شود.

وی گفت: یکی از راه های اصلی قطع زنجیره انتقال بیماری در تمام عفونت های تنفسی که از راه قطرات تنفسی منتقل می شود استفاده از ماسک است.

علوی اعلام نمود: مهمترین راه برای کاهش ابتلا و میزان فوتی ها به کارگیری اقدامات پیشگیرانه است و هنوز هیچ داروی معجزه آسایی برای کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا وجود ندارد.

وی ادامه داد: پروژه های متعددی در کشورهای مختلف برای ساخت واکسن کرونا در حال انجام است، اما هنوز شواهدی دال بر اثربخشی این واکسن ها وجود ندارد و تا زمانی که واکسن به صورت جامع در دسترس عموم مردم قرار گیرد و اثربخشی داشته باشد، هنوز راه طولانی داریم و به این زودی میسر نیست.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی اضافه کرد: بدیهی است تولید واکسن باید فرایندی را طی کند و این که در برخی کشورها واکسیناسیون کرونا شروع شده در واقع قسمتی از یک مرحله تحقیقاتی است که ان شاءالله نتایج نویدبخشی داشته باشد.

وی در مورد داروهایی که برای درمان کرونا استفاده می شود، گفت: هیچ داروی معجزه آسایی وجود ندارد که اثربخشی خارق العاده داشته و بتواند همه بیماران کرونایی را از مرگ نجات داده و از شدت یافتن موارد خفیف بیماری جلوگیری کند.

علوی گفت: شواهد حاصل از مطالعات متعدد در مورد استفاده از داروهای مختلف (رمدسیویر، هیدروکسی کلروکین و ...) برای درمان بیماران کرونایی حاکی از آن است که این داروها عملا اثر بخشی چندانی در درمان ندارند و هیچ اثر معجزه آسایی از این داروها مشاهده نشده است.

مراجعه بیماران کرونایی یک هفته پس از شروع علایم

این متخصص عفونی با بیان این که در شرایط فعلی هر بیماری که دارای علایم تنفسی است به عنوان مشکوک به کرونا فرض می شود، اضافه کرد: گرچه ممکن است تعدادی از این افراد واقعا مبتلا به کرونا نباشند، اما قرنطینه شدن آنان برای قطع زنجیره انتقال بیماری لازم است.

وی گفت: اگر فردی دارای علایم تنفسی و سیستمیک مثل بدن درد، تب، سردرد و علایم گوارشی به ویژه دو علامت هم زمان باشد، حتما باید به عنوان کرونا قلمداد شود؛ زیرا با توجه به احتمال بالای انتقال بیماری در روزهای اولیه ابتلا بسیار اهمیت دارد که با شناسایی زودتر مبتلایان و قرنطینه و منفک سازی آنان از جامعه، زنجیره انتقال کرونا را قطع کنیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با ابراز تاسف از این که برخی افرادی که با تشخیص کرونا به مراکز درمانی مراجعه می کنند به طور متوسط یک هفته از بیماری آنها گذشته است، گفت: متاسفانه این افراد در این مدت بسیاری از نزدیکان، اطرافیان و همکاران خود را مبتلا کرده اند و این موضوع در کنترل یک طغیان و اپیدمی بسیار مهم است که افراد در صورت داشتن علایم ذکر شده بیماری خود را انکار نکرده و پیگیری کنند.

علوی مدت قرنطینه خانگی بیماران را بسته به شدت بیماری 10 تا 21 روز ذکر کرد و گفت: در موارد خفیف تا متوسط بیمار باید 10 روز پس از شروع اولین علامت در منزل قرنطینه باشد. در موارد شدیدی که فرد در بخش ویژه بستری یا دچار بیماری های نقص ایمنی مشخصی است، باید تا سه هفته در قرنطینه بماند و با استراحت، مصرف مایعات و تغذیه مناسب این دوران را طی کند.

وی رعایت اصول قرنطینگی را در قطع زنجیره انتقال بسیار مهم برشمرد و گفت: مبتلایان درصورت امکان باید در جای دیگری جدا از خانواده قرنطینه شوند؛ در غیر این صورت باید در یک اتاق جداگانه با تهویه مناسب، درب بسته و استفاده از ماسک، قرنطینه شوند.

این متخصص عفونی خاطر نشان کرد: فرستادن فرزند کوچک خود به منزل سایر بستگان در بین مبتلایان به کرونا را یک باور اشتباه دانست که باعث گسترش و انتقال بیماری در بین خانواده ها می شود؛ زیرا بچه نیز ممکن است مبتلا یا ناقل باشد و بیماری را انتقال دهد.

علوی یادآور شد: رعایت نکردن این مسایل جزیی و بسیاری از این اقدامات که از سر خیرخواهی انجام می شود متاسفانه صدمه زیادی به جامعه می زند.

اجتناب از خودردمانی و مصرف خودسرانه داروها

وی با تاکید بر اجتناب از خوددرمانی و مصرف خودسرانه داروها، آنتی بیوتیک ها و مکمل ها اعلام نمود: این موارد علاوه بر این که در درمان کرونا تاثیری ندارند، ممکن است به ایجاد مسائل گوارشی، قلبی و عروقی و افزایش احتمال ابتلا به سایر عفونت ها منجر شوند.

متخصص عفونی بیمارستان لقمان نداشتن پایبندی به اصول بهداشتی و حفاظتی مهمترین مانع در کنترل اپیدمی کرونا ذکر کرد و اضافه کرد: بیماران با شرایط بحرانی به این مرکز مراجعه می کنند و حدود 80 درصد آنان در بخش ویژه بستری می شوند که با وجود تمام تلاش های کادر درمان تعدادی از این افراد فوت می کنند.

علوی با بیان این که بخش عمده ای از کسانی که به کرونا مبتلا می شوند نیازی به مراجعه به مراکز درمانی ندارند، گفت: این افراد دارای علایم خفیف بیماری بدون عارضه تهدیدکننده زندگی می شوند که با قرنطینه خانگی و مصرف مایعات، تغذیه مناسب و استراحت بیماری آنها برطرف می شود.

وی مراجعه به بیمارستان را درصورت بروز علایم خطر و اختلالات تنفسی ضروری برشمرد و گفت: افرادی که دچار تنگی نفس، وقفه تنفسی و اختلالات تنفسی در حال استراحت هستند یا سالمندانی که دچار افت فشار، عدم تحمل خوراکی و خواب آلودگی می شوند باید به بیمارستان انتقال یابند.

این متخصص عفونی تمامی گروه های سنی را در معرض خطر ابتلا به کرونا دانست و اعلام نمود: نوزادان و بچه ها خوشبختانه نسبت به بالغان کمتر مبتلا می شوند یا علایم خفیف تری دارند و موارد شدید کمتر در آنها مشاهده شده است، اما این موضوع به معنای مبتلا نشدن آنان نیست و اصول بهداشتی باید در مورد آنان نیز رعایت شود، زیرا در بیمارستان بچه ها موارد بستری، ابتلا و حتی مرگ نیز در نوزدان و بچه ها وجود دارد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1431

به "هر آنچه که باید در مورد کرونا بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر آنچه که باید در مورد کرونا بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید