نخست وزیر مالزی: قصد در افتادن با پکن را نداریم

به گزارش دانشنامه آریایی، به گفته نخست وزیر مالزی، این کشور در مناقشه دریای چین جنوبی و رفتار دولت چین با مسلمانان اویغور، قصد موضع گیری علیه پکن را ندارد.

نخست وزیر مالزی: قصد در افتادن با پکن را نداریم

با تور مالزی از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری رویترز، ماهاتیر محمد، نخست وزیر مالزی، در مصاحبه با یک آژانس خبری آنلاین گفته است که مالزی، علی رغم گشت زنی بدون مجوز کشتی های چین در آب های دریای چین جنوبی، برای مواجهه با خانه قدرت آسیا بسیار کوچک است.

او در مصاحبه با بنارنیوز گفته است: ما فعالیت های آن ها را زیر نظر داریم و آن را گزارش می کنیم اما به رهگیری آن ها نمی پردازیم و نمی خواهیم تهاجمی عمل کنیم.

این نخست وزیر 94 ساله در ادامه می گوید: کشور مالزی برای 2000 سال نزدیک چین قرار داشته است. ما طی این سال ها به زندگی خود ادامه داده ایم زیرا می دانیم چگونه با خودمان رفتار کنیم. هنگامی که توان لازم را نداریم، به دنبال تهاجم نمی رویم، بنابراین از تمهیدات دیگری بهره می بریم.

طبق اظهار نظر ماهاتیر، در گذشته مالزی به طور سالانه، گل های طلایی و نقره ای به عنوان سمبل نوعی تابعیت به چین می فرستاده است.

این دو کشور توافق نموده اند تا طی این ماه، مصاحبه بر سر آب های مورد مناقشه دریای چین جنوبی را شروع نمایند. چین بزرگترین شریک تجاری برای مالزی به شمار می رود.

اخیرا شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین، حضور نظامی کشورش در آب های مذکور و اطراف تایوان را گسترش داده است. این اقدام موجب بروز نگرانی ها در منطقه شده و واشنگتن را نیز برانگیخته است.

به گفته ماهاتیر، قدرت چین دلیل عدم اعتراض مالزی درخصوص گزارشات آزار مسلمانان اویغور بوده است. او در همین باره می گوید: شما کاری که به هر طریق شکست می خورد را انجام نمی دهید؛ بنابراین بهتر است راهی اتخاذ گردد که از در افتادن بیش از حد با چین جلوگیری به عمل آید، زیرا چین برای همه ما منفعت بخش است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 412

به "نخست وزیر مالزی: قصد در افتادن با پکن را نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخست وزیر مالزی: قصد در افتادن با پکن را نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید