پرهیز از ورود به مسائل آسیب زا در دانشگاه، در تصمیم گیری ها به موضوعات تنش زا دامن نزنیم

به گزارش دانشنامه آریایی، قائم مقام وزیر علوم و رئیس مرکز هیئت های امنا و هیئت ممیزه مرکزی تاکید نمود: ما باید بدنه دانشگاه و همچنین خودمان را برای مواجهه با شرایط تحریم آماده کنیم و همچنین از ورود به مسائل آسیب زا در دانشگاه پرهیز کنیم و در تصمیم گیری ها به موضوعات تنش زا دامن نزنیم زیرا گاهی اوقات یک تصمیم نابجا مسائل عدیده ای در سیستم ایجاد می نماید.

پرهیز از ورود به مسائل آسیب زا در دانشگاه، در تصمیم گیری ها به موضوعات تنش زا دامن نزنیم

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات سن تحصیل در کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگاران، دکتر عبدالرضا باقری، در آیین پایانی نشست معاونان اداری، مالی و مدیریت منابع و مدیران منابع انسانی و پشتیبانی دانشگاه ها، مراکز آموزشی و پژوهشی کشور که در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار گردید، دکتر باقری با تشکر از معاونان اداری مالی و پشتیبانی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و فعالیت آن ها در شرایط تحریم گفت: شرایط تحریم یک شرایط غیرعادی مالی است که بر کشور تحمیل شده است و همه ما باید این واقعیت را قبول کنیم و عملکردمان با توجه به مقتضیات این شرایط تنظیم گردد.

قائم مقام وزیر علوم با تأکید بر بروز خلاقیت ها و تصمیم گیری های صحیح به ویژه در مراکز دانشگاهی در شرایط تحریم گفت: البته خلاقیت در تصمیم گیری های مدیریتی همواره باید انجام گردد و مدیران باید همواره زمانی برای تفکر در انجام امور و ارائه راهکار های مناسب اختصاص دهند.

وی همچنین به مواردی همچون ایجاد منابع مالی جدید، استفاده از کارهای انگیزشی برای کارکنان و ایجاد شفافیت مالی در شرایط تحریم اشاره نمود و گفت: ایجاد شفافیت مالی، شرایط ذهنی و روحی مناسبی در کارکنان ایجاد می نماید؛ این رویه در شرایط دوران جنگ تحمیلی نشان داد که اگر در مسائل شفاف سازی صورت گیرد، همگان شرایط موجود را قبول نموده و به بهترین نحو همکاری می نمایند.

دکتر باقری شناخت مسائل در شرایط تحریم را بسیار مهم مطرح نمود و گفت: در این شرایط باید مسائل را شناخته و به دنبال یافتن صورت مسئله و ارائه راهکار مناسب و منطقی باشیم.

وی در ادامه داشتن برنامه مناسب در این شرایط را لازم دانست و گفت: در شرایط تحریم باید از نقطه نظرات و ابتکارات همه همکاران و دانشگاهیان استفاده کرد و با ارائه فراخوانی از افکار و نظرات سازنده همکاران درزمینهٔ بهبود انجام امور بهره برد.

قائم مقام وزیر علوم اضافه کرد: ما باید بدنه دانشگاه و همچنین خودمان را برای مواجهه با این شرایط آماده کنیم و همچنین از ورود به مسائل آسیب زا در دانشگاه پرهیز کنیم و در تصمیم گیری ها به موضوعات تنش زا دامن نزنیم زیرا گاهی اوقات یک تصمیم نابجا مسائل عدیده ای در سیستم ایجاد می نماید.

دکتر باقری شرایط تحریم را به عنوان یک فرصت برای اقداماتی از قبیل اصلاح ساختارها و فرآیندها مطرح نمود و گفت: موضوع مهمی که همه باید در این شرایط رعایت کنیم، بالا بردن تحمل خود و همکارانمان است. البته کار سختی است ولی وقتی کسی مسئولیت قبول می نماید باید آستانه تحمل خود را بالابرده و فشارهای کاری را تحمل کند.

وی اضافه کرد: نمونه استفاده از فرصت طلایی این شرایط، همکاری دانشگاه ها و پاسخ گویی آن ها به نیازهای نظامی و دفاعی کشور در دوران دفاع مقدس بود که هنوز هم این همکاری به بهترین وجهی ادامه دارد و الان هم می توان در این شرایط، رویه های غلط اداری را اصلاح نموده و سازوکار جدیدی در نظام اداری کشور به وجود آورد تا افزایش مشارکت کارکنان را به دنبال داشته باشد.

قائم مقام وزیر علوم تحلیل و آنالیز مداوم شرایط تحریم را بسیار مهم توصیف کرد و گفت: در این تحلیل ها باید نقاط آسیب پذیر و شنماینده سیستم شناسایی و ترمیم شوند زیرا گاهی اوقات ضعف های کوچک سیستم می تواند منشأ بروز مسائل بزرگ و جدی گردد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر باقری با انتقاد از مدیریت خودرأی و نگاه از بالا به پایین مدیریتی گفت: همه مدیران و کارکنان به عنوان یک گروه منسجم با یکدیگر همکاری نمایند و در انجام امور با استفاده از همفکری صاحب نظران و همکاران باید تصمیم گیری مناسب صورت گیرد و هنر مدیر دانشگاهی استفاده از نظرات همگان در اداره و انجام امور است و باید مدیریت تحکمی را کنار گذاشت و با مدیریت مشارکتی به اجرای امور پرداخت.

قائم مقام وزیر علوم در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به بخشنامه رئیس جمهوری به همه دستگاه های اجرایی در مورد استفاده از ظرفیت دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور در جهت برطرف معضلات جامعه، اظهار امیدواری کرد که دانشگاه های کشور با توسعه ارتباطات خود با دستگاه های اجرایی استان ها بتوانند به بهترین نحو ممکن در حل معضلات جامعه و کشور مفید و مؤثر واقع شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 848

به "پرهیز از ورود به مسائل آسیب زا در دانشگاه، در تصمیم گیری ها به موضوعات تنش زا دامن نزنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرهیز از ورود به مسائل آسیب زا در دانشگاه، در تصمیم گیری ها به موضوعات تنش زا دامن نزنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید