پیغام فوری به آمریکا؛ تحریم های ایران را لغو کنید

به گزارش دانشنامه آریایی، تهران (پانا) - دموکرات های کنگره آمریکا و گروه 77 بعلاوه چین با 136 کشور عضو با اقدام دولت ترامپ برای افزایش تحریم ها علیه ایران مخالفت نموده و این اقدام را مانعی در جهت مبارزه ایران با بیماری کرونا دانسته اند.

پیغام فوری به آمریکا؛ تحریم های ایران را لغو کنید

به گزارش ایرنا، تحریم های آمریکا و محروم کردن مردم ایران از درآمدهای خود باعث شده که کشورمان در مقابله با کرونا با مسائل و تنگناهای زیادی روبه رو گردد. این نکته را بارها مقامات کشورمان اعلام نموده اند اما به نظر می رسد دولت ترامپ کرونا را کماکان فرصتی برای به زانو در آوردن ایران می داند. اقدام آمریکا در راستای اعمال فشارهای حداکثری علیه ایران و قطع ارتباط کشورمان با جهان در بحبوحه شیوع کرونا، اقدامی ظالمانه و غیر انسانی به شمار می رود.

تحریم های اعمال شده بر کشور به دلیل اثرات مستقیم و غیرمستقیم بر شهفرایندان ایرانی، مغایر با اصول و ارزشهای عام و جهان شمول حقوق بشر است؛ چراکه بعضی از اهداف غیرمشروع همچون بی ثبات کردن یک نظام سیاسی برای کسب منافع نامشروع، تهدید به زور یا حتی سرنگونی و براندازی یک دولت قانونی از اهداف اعلام نشده بعضی تحریم ها بوده است.

نشریه فارن پالسی روز 27 آبان در گزارشی نوشت که دموکرات های کنگره با طرح دولت ترامپ برای افزایش تحریم ها علیه ایران و رقبای آمریکا مخالفت نموده و از او خواسته اند تا نرمش نشان داده و اجازه دهد یاری هایی برای مقابله با کرونا به این کشورها فرستاده گردد. 75 نفر از دموکرات های کنگره در نامه ای به استیو منوچین وزیر خزانه داری و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا درخواست کردند تا دولت این کشور یک مجوز موقت جهانی در خصوص ارسال کیت های آزمایش کرونا و تجهیزات حفاظتی به منظور مقابله با کرونا صادر کند.

در این نامه آمده است: ممنوعیت یا کاهش فرایند ارسال منابع پزشکی نه تنها موجب دادن پاسخ موثر به شیوع این ویروس در سراسر جهان نمی گردد بلکه در خدمت منافع ملی ما نیز نیست. بعید است این درخواست اعضای کنگره با واکنش مثبتی از سوی دولت ترامپ روبرو گردد چه ترامپ و دولتمردان وی هیچ فرصتی را برای مقابله با مردم ایران از دست نمی دهند.

طی 9 ماه اخیر ایران در شدیدترین شرایط تحریمی با شیوع کرونا روبرو شد و در این مدت نه تنها شاهد گشایشی در زمینه کاهش تحریم های آمریکا نبودیم حتی بعضی از اعضای دولت ترامپ از شیوع کرونا و فشارهای آن بر جامعه ایران ابراز خوشحالی کردند. در هر صورت ترامپ دوماه دیگر در کاخ سفید حضور خواهد داشت و لابی ها و جریانات ضد ایرانی از این فرصت هم برای آسیب زدن به مردم ایران نخواهند گذشت.

احتمال اینکه دولت جو بایدن پس از بر سر کار آمدن در روز 1 بهمن بتواند با اعمال سریع معافیت انتقال یاری های آمریکا برای مقابله با کرونا را تسهیل کند، وجود دارد. اما ماه های آینده اهمیت حیاتی دارند. در حالی که کرونا در سراسر جهان در حال گسترش است، دولت ترامپ میخواهد در ماه های پایانی فعالیت خود دولت بعدی آمریکا را در رابطه با موضوعات مالی در تنگنا قرار دهد.

بر اساس این گزارش، بایدن از ترامپ درخواست نموده است تا با صدور مجوزهایی اجازه دهد که کالاهای شرکت های داروسازی و ابزارهای پزشکی به ایران منتقل گردد. بایدن همچنین خواهان ایجاد کانال های مخصوص برای بانک ها و شرکت های خدماتی شده است تا ایرانی ها به درمان های پزشکی نجات بخش دسترسی داشته باشند.

مقامات کشورها و سازمان های بین المللی متعددی نیز در ماه های اخیر از دولت آمریکا خواسته اند که دست کم بخشی تحریم های خود علیه ایران، ونزوئلا و دیگر کشورها را بردارد تا بخش بهداشت و درمان این کشورها بهتر بتواند با فرایند شیوع ویروس کرونا مقابله کند. اما اینطور که به نظر می رسد مقامات آمریکایی نه تنها به این درخواست ها پاسخی نداده اند بلکه تحریم های تازه ای علیه ایران و افراد و شرکت هایی که به زعم نهادهای آمریکایی با کشورمان همکاری داشته اند، وضع نموده اند.

توقف تحریم های آمریکا در شرایطی که کرونا مدت ها است در جهان فراگیر شده است، ضرورتی حقوق بشری بود که دولت آمریکا با وجود ادعاهای حقوق بشری خود از آن سر باز زد و ماهیت تحریم های ظالمانه و نامشروع خود را علنی کرد.

چهل و چهارمین اجلاس وزرای خارجه گروه 77 به اضافه چین بر برداشته شدن فوری تحریم های ضد جمهوری اسلامی ایران تاکید نموده است. در بیانیه سالانه نشست وزرای خارجه کشورهای عضو این گروه که روز 22 آبان در حاشیه هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسید، آمده است: وزرای گروه 77 به علاوه چین تحریم های یکجانبه مالی علیه جمهوری اسلامی ایران را که دارای تاثیر منفی بر توسعه و رفاه مردم ایران دارد، مردود می دانند و خواهان لغو فوری این تحریم ها هستند.

گروه 77 بعلاوه چین با 136 کشور عضو، بزرگترین و قدرتمندترین گروه در سازمان ملل متحد به شمار می رود. در بند دیگری از این بیانیه درباره برجام تصریح شده است: وزرا بر لزوم حمایت از چندجانبه گرایی تاکید می نمایند و اعلام می دارند که برنامه جامع اقدام مشترک میان ایران و سایر طرف ها، نمونه ای قوی از چندجانبه گرایی پیروز برای حل مسائل جهانی است.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد هم در این نشست از چندجانبه گرایی سخن گفت و گروه 77+چین را پیشرو در این زمینه دانست.

رفتار آمریکا در این سال ها نمود شاخص یکجانبه گرایی و تحت فشار قرار دادن تمامی مردم ایران بود. آنچه در سه سال اخیر گذشت، یک جنگ مالی تمام عیار یا به تعبیر مقامات دولتی تروریسم مالی بود. بخش قابل توجهی از این تنگنا ناشی از تحریم های آمریکا بود که از سال 97 و خروج یکجانبه آمریکا از برجام به طور روزافزونی تشدید شد.

ترامپ رئیس جمهوری خودمحور بود و علاقه ای به اقدامات چندجانبه و چند جانبه گرایی نداشت و او گمان می کرد ایالات متحده می تواند با استفاده از قدرت مالی خود و فشار بر کشورها به اهداف خود برسد. ترامپ همچنین به دنبال اجرایی کردن ملی گرایی در ایالات متحده بود و همیشه دیپلماسی را نادیده می گرفت.

در حالی که تا به امروز 788 هزار و 473 نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده اند و تعداد قربانیان به حدود43 هزار نفر رسیده است، دولت ترامپ در حال افزودن تحریم ها علیه ایران است، آن هم در شرایطی که تهران پیش از این نیز برای تامین داروهای ضروری و مورد احتیاج با چالش ها و مسائل زیادی روبه رو بود.

مقامات دولت ترامپ می دانند که تحریم های آمریکا علیه ایران علاوه بر ایجاد تاثیرات منفی جدی بر مقابله ایران با کرونا مانع از شکل گیری همکاری های جهانی برای پیشگیری و مهار کرونا در جهان می گردد. اگر چه دولت ترامپ مدعی است که ایران را در زمینه غذا و دارو تحریم ننموده است اما تحریم های آمریکا مانع از ارسال محموله های پزشکی به ایران و در نتیجه جان باختن افراد بی گناه شده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 29 آذر 1399 بروزرسانی: 29 آذر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1459

به "پیغام فوری به آمریکا؛ تحریم های ایران را لغو کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیغام فوری به آمریکا؛ تحریم های ایران را لغو کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید