چه عوامل محیطی در دوره بارداری به جنین آسیب می رسانند؟

به گزارش دانشنامه آریایی، ایرنا/عوامل آسیب زای رشد جنین در دوره بارداری تراتوژن نامیده می شود و تراتوژن ممکن است به دلیل مصرف یک دارو، یک ماده شیمیایی و یا عفونت رخ دهد. تراتوژنها، شامل عوامل محیطی و عوامل مربوط به مادر هستند.

چه عوامل محیطی در دوره بارداری به جنین آسیب می رسانند؟

به گزارش از موسسه مراقبت های همه جانبه دوران کودکی (مهدکودک)، داروی مسکنی به نام تالیدومید وجود دارد که اگر در دوران بارداری (4 تا 6 هفته پس از حاملگی) مصرف شود، منجر به بدشکلی دستها و پاهای کودک میشود و به گوشها، قلب، کلیهها و اندامهای تناسلی آسیب می رساند و آکوتان از مشتقات ویتامین A که برای درمان آکنه (جوش صورت) مصرف می شود و استفاده از آن در دوره سه ماهه اول بارداری به ناهنجاریهایی در چشم، گوش، جمجمه، مغز، قلب و دستگاه ایمنی منجر می شود.

بر اساس این گزارش، مصرف داروی ضد افسردگی در طول دوره سه ماهه سوم بارداری با افزایش خطر عوارض زایمان، از جمله ناراحتی تنفسی ارتباط دارد و کافئین؛ قهوه، چای، کولا و کاکائو حاوی کافئین هستند. مصرف زیاد کافئین (بیش از3 فنجان قهوه در روز) با کم وزنی هنگام تولد، سقط ارتباط دارد.

مشخص ترین اثر سیگار کشیدن دردوره پیش از تولد، کم وزنی هنگام تولد است. اما احتمال خطراتی مثل سقط، زودرسی، تنفس ناقص به هنگام خواب همافزایش می یابد. نیکوتین ماده اعتیادآوری است که در توتون وجود دارد و باعث می شود که جفت به صورت غیرعادی رشد کند. این امرانتقال موادغذایی را کاهش می دهد، به طوری که منجر به کم وزنی می شود، همچنین بسیاری از زنان باردار غیرسیگاری، سیگاریهای منفعل هستند چرا که همسر و اطرافیان آنها سیگار می کشند. سیگار کشیدن منفعل هم با کموزنی هنگام تولد و مرگ نوزاد ارتباط دارد.

عقب ماندگی ذهنی، مسائل توجه، حافظه، زبان معیوب و بیش فعالی از ویژگیهای بچه ها مبتلا به این اختلال است، سرخجه یکی از بیماریهایی که در دوران بارداری می تواند به جنین آسیب برساند و اگر سرخجه درهفته دوم تا هشتم بارداری روی دهد، بیشترین آسیبها را مثل نارساییهای قلبی، کری، آب مروارید، نابهنجاریهای تناسلی، اداری، رودهای، عقب ماندگی ذهنی و آب مروارید ایجاد می کند.

ویروس نقص دستگاه ایمنی منجر به نابودی دستگاه ایمنی بدن می شود، زنان باردار مبتلا به این بیماری در 20 تا 30 درصد مواقع این ویروس را به جنین در حال رشد منتقل می کنند.

این گزارش می افزاید: توکسوپلاسموز هم یک بیماری انگلی است که در بسیاری از حیوانات یافت می شود، زنان باردار ممکن است در اثر خوردن گوشت نپخته یا تماس با مدفوع گربه های آلوده به آن مبتلا شوند. اگر این بیماری در دوره سه ماهه اول بارداری جنین را مبتلا کند، احتمالا موجب وارد شدن آسیب به چشم و مغز می شود.

منبع: همگردی
انتشار: 7 مرداد 1400 بروزرسانی: 7 مرداد 1400 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1864

به "چه عوامل محیطی در دوره بارداری به جنین آسیب می رسانند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه عوامل محیطی در دوره بارداری به جنین آسیب می رسانند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید