کالابرگ با شارژ اضافه ، یارانه تشویقی دولت برای جبران تورم مواد غذایی به هر نفر چقدر است؟

به گزارش دانشنامه آریایی، طرح کالابرگ الکترونیک براساس تکلیف قانون بودجه 1401 اجرا می گردد. معیار محاسبه قیمت 11قلم کالای اساسی در این طرح، قیمت های اردیبهشت 1401 خواهد بود.

کالابرگ با شارژ اضافه ، یارانه تشویقی دولت برای جبران تورم مواد غذایی به هر نفر چقدر است؟

احمد میرخدایی: طرح کالابرگ الکترونیک براساس تکلیف قانون بودجه 1401 اجرا می گردد. معیار محاسبه قیمت 11قلم کالای اساسی در این طرح، قیمت های اردیبهشت 1401 خواهد بود و تورم تحمیل شده به این اقلام با شارژ اضافی دولت جبران خواهد شد؛ مشروط بر اینکه خانوارهای یارانه بگیر، حداقل 50درصد اعتبار یارانه خود را در این طرح به خرید کالاهای اساسی اختصاص دهند. البته این شرط فعلاً برای سه دهک پایین عایدیی اجرا شده و به تدریج سایر دهک های یارانه بگیر نیز مشمول آن خواهند شد.

استقبال یک میلیون خانوار از کالابرگ

براساس آخرین آمارهایی که معاون امور رفاه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام نموده است، از زمان اجرای طرح کالابرگ الکترونیک تا به امروز، یک میلیون خانوار یارانه بگیر که عمدتاً جزو سه دهک پایین عایدیی بوده اند، از خرید کالاهای اساسی در طرح کالابرگ الکترونیک استقبال نموده اند.

به گزارش خبرنگاران، در فاز نخست طرح کالابرگ الکترونیک، سهمیه مشخصی از 10قلم کالای اساسی به قیمت شهریور 1400برای هر فرد یارانه بگیر عرضه شده بود و خانوارها می توانستند با چشم پوشی از یارانه نقدی خود، کل این سهمیه را به قیمت 530هزار تومان خریدار نمایند و فقط 330هزارتومان بپردازند. در ادامه، با رشد تورم مواد غذایی، دولت تغییراتی در طرح کالابرگ اجرا کرد و ضمن اضافه کردن یک قلم کالای اساسی به این طرح، مبنای قیمت گذاری آن را به اردیبهشت 1401 تغییر داد و همزمان متعهد شد درصورتی که خانوارهای مشمول طرح کالابرگ، حداقل 50درصد یارانه خود را به خرید این اقلام تخصیص دهند، تورم تحمیل شده به مواد غذایی در زمان خرید نسبت به اردیبهشت 1401 را با شارژ یارانه اضافی جبران کند.

3دهک مشمول یارانه تشویقی

معاون رفاهی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص مرحله تازه طرح کالابرگ الکترونیک، گفت: این مرحله از شب سه شنبه 10مرداد 1402 شروع شده و بر این اساس افرادی که از سه دهک پایین عایدیی بتوانند حداقل 50درصد یارانه نقدی خود را به مبلغ 200هزار تومان از 11قلم کالای منتخب سبد معیشت خریداری نمایند، مشمول شارژ 120هزار تومان اعتبار اضافی خواهند شد.

علی رضا عسگریان اضافه کرد: شارژ اضافه در طرح کالابرگ الکترونیک فعلاً برای سه دهک پایین عایدیی به تعداد 8 تا 9میلیون خانوار و به استعداد 29میلیون نفر جمعیت کشور معادل یک سوم جمعیت اجرا می گردد.

او در خصوص اینکه آیا در طرح کالابرگ الکترونیک امکان گرانفروشی یا فروش کالاهای اجباری وجود دارد یا نه، بیان کرد: 11قلم کالای سبد معیشت شامل ماست، شیر، پنیر، قندوشکر، روغن، برنج، مرغ و تخم مرغ، گوشت منجمد، ماکارونی و حبوبات) همه از کالاهای تعزیراتی هستند که اگر کسی گرانفروشی کند، حتی بدون کالابرگ الکترونیک نیز می توان به تعزیرات شکایت کرد.

عسگریان بعلاوه در خصوص فروش کالای اجباری نیز بیان کرد: اگر فردی هر تعداد کالای دیگر هم خریداری کند، فقط 11قلم کالای مورد نظر سبد معیشت مشمول یارانه است و اگر فردی بیش از این اقلام خریداری کند مشمول اعتبار کالابرگ نمی گردد. البته خرید همه اقلام اجباری نیست و حتی فرد می تواند کل اعتبار یارانه خود را به خرید یک یا چند قلم خاص از این 11قلم اختصاص دهد و مشمول یارانه گردد؛ اما خرید کالاهای خارج از سبد، مشمول یارانه نخواهد بود.

فعال سازی یارانه تشویقی برای دهک های تازه

معاون رفاه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص اینکه آیا دهک های تازهی مشمول طرح کالابرگ الکترونیک می شوند، گفت: در حال حاضر سه دهک کم عایدی مشمول کالابرگ الکترونیکی همراه با اعتبار اضافه شده اند و احتمالاً تا یک ماه آینده دو دهک 4و 5 هم مشمول این طرح خواهند شد.

او تأکید کرد: طرح کالابرگ به صورت کاملاً اختیاری اجرا می گردد و در حال حاضر برای همه یارانه بگیران کشور اعتبار یارانه ای در قالب کالابرگ، یک ماه زودتر شارژ می گردد، اما در خصوص سه دهک کم عایدی به شرط خرید 50درصد از اعتبار یارانه در کالابرگ خود، 120هزار تومان هم برای جبران تورم، شارژ اضافه داده خواهد شد تا از همان 11قلم کالا خریداری نمایند.

عسگریان اظهار کرد: سیاست دولت این است که سبد معیشت خانوارها که براساس مؤسسه انستیتو تغذیه تعریف شده، همه نیازهای غذایی خانوار از نظر پروتئین ها، ویتامین ها و ریزمغذی ها را دارد و اصرار ما این است که این سبد به مصرف خانوارها برسد و دولت می خواهد هرگونه تورمی را که به قیمت این کالاها وارد می گردد به وسیله یارانه جبران کند.

سیر تکامل کالابرگ الکترونیک

یارانه نقدی، قبل از حذف ارز ترجیحی معادل 45هزار و 500تومان بود، اما از بهار سال گذشته این یارانه برای سه دهک کم عایدی تا 400هزار تومان و برای 6دهک دیگر تا 300هزار تومان افزایش یافت تا تورم تحمیل شده به سبد غذایی خانوار از محل حذف ارز ترجیحی جبران گردد. با این کار، منابع ماهانه یارانه به 27هزار میلیارد تومان رسید، اما در ادامه به واسطه تکلیفی که در قانون بودجه برای حمایت از معیشت خانوارها بعد از حذف ارز ترجیحی بر عهده دولت گذارده شده است، اجرای طرح کالابرگ در دستور کار قرار گرفته و دولت برای راهنمایی یارانه نقدی به سمت خرید کالاهای اساسی و امنیت غذایی خانوارها، تخصیص مشوق های یارانه ای به خریداران کالا در طرح کالابرگ را اجرایی نموده و به تدریج قرار است همه خانوارهای یارانه بگیر مشمول این حمایت ها شوند.

در فاز نخست یارانه تشویقی برای سه دهک کم عایدی جامعه، به شرط استفاده از 80درصد اعتبار یارانه به خرید کالا، 80هزار تومان اعتبار اضافه به آنها اختصاص می یافت و در گام بعدی، مبلغ خرید شرطی به 50درصد کاهش یافت و مبلغ یارانه تشویقی نیز به 120هزار تومان رسید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 مرداد 1402 بروزرسانی: 14 مرداد 1402 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 2408

به "کالابرگ با شارژ اضافه ، یارانه تشویقی دولت برای جبران تورم مواد غذایی به هر نفر چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کالابرگ با شارژ اضافه ، یارانه تشویقی دولت برای جبران تورم مواد غذایی به هر نفر چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید