یک فعال سیاسی:برای احترام به روح قانون اساسی جلوی مصوبات اخیر مجلس گرفته گردد

به گزارش دانشنامه آریایی، یک فعال سیاسی اظهارکرد: مجلس نمی تواند به وسیله قانون عادی قانون اساسی کشور را تغییر دهد.

یک فعال سیاسی:برای احترام به روح قانون اساسی جلوی مصوبات اخیر مجلس گرفته گردد

داریوش قنبری در گفت و گو با خبرنگاران، درباره طرح اصلاح قانون انتخابات در مجلس اظهار کرد: در رابطه با واژه اصلاح که در این فرایند به کار می برند، ابتدا شرح می دهم که اتفاقی که می افتد اصلا اصلاح کردن نیست، بلکه تغییر است؛ چرا که قانون اساسی دارد با این موضوعات تغییر می نماید. قانون اساسی ما شرایط انتخاب شوندگان را در انتخابات ریاست جمهوری مشخص نموده است . قانون اساسی تابعیت جمهوری اسلامی، رجال سیاسی بودن که برخی ها به مرد تعبیر می نمایند- اما تلقی جنسیتی نباید باشد- و سواد خواندن و نوشتن را به عنوان معیار در نظر گرفته است.

وی ادامه داد: بی دلیلی نیست که این شرایط حداقلی هستند؛ چراکه روح قانون چارچوب های دموکراتیک را در نظر داشته است و اصل بر آن بوده که همه مردم، هم حق انتخاب شدن داشته باشند و هم حق انتخاب کردن؛ چراکه این دو موضع از ملزومات دموکراسی ها هستند.

این فعال سیاسی ادامه داد: متاسفانه برخی ها با توجه به تعداد دفعاتی که برای انتخابات ریاست جمهوری آمدند این موضوع را یک ایراد تلقی کردند. اما این حسن دموکراسی است که هر کسی می تواند خود را در معرض انتخاباب شدن قرار دهد. عده ای فکر می نمایند مردم نمی دانند، مردم به مصالح خودشان مطلع هستند. در مجموع آنچه که الان توسط مجلس تحت عنوان اصلاح قانون انتخابات صورت می گیرد اصلاح نیست؛ تغییر است.

وی اضافه نمود: تغییر قانون اساسی از حیطه اختیارات مجلس خارج است. تغییر قانون اساسی احتیاج به رفراندوم دارد. نمایندگان مردم حق این را ندارند که قانون اساسی را تغییر دهند. اگر قرار باشد قانون اساسی با قانون عادی حذف گردد معنای دموکراسی از دست می رود. اینکه قانون اساسی مشخص نموده حد و حدود را برای این بوده که بعد ها در قالب قانون عادی برای کاندیدا شدن شرط مشخص نگردد.

قنبری گفت: انتخابات جزو حقوق مردم است. این کاری که توسط مجلس صورت می گیرد اساسا از حوزه اختیارات مجلس خارج است. انتظار می رود نهادهایی که به نوعی باید قانون اساسی را حفظ نمایند، از جمله شورای نگهبان جلوی تصویب این قانون را بگیرند. از رئیس جمهور انتظار می رود واکنش نشان دهد. در کل انتظار می رود این تغیرات اجازه طی شدن پیدا ننمایند. بر اساس احترام به روح قانون اساسی باید جلوی این مصوبه گرفته گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 بهمن 1399 بروزرسانی: 26 بهمن 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1565

به "یک فعال سیاسی:برای احترام به روح قانون اساسی جلوی مصوبات اخیر مجلس گرفته گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک فعال سیاسی:برای احترام به روح قانون اساسی جلوی مصوبات اخیر مجلس گرفته گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید