85 درصد کرسی های دانشگاه بدون آزمون و رقابت جدی

به گزارش دانشنامه آریایی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: رقابت کنکور سراسری تنها برای 15 درصد جایگاه های دانشگاه ها است و 85 درصد کرسی های دانشگاه بدون آزمون و رقابت جدی، برای داوطلبان امکان ورود به دانشگاه ها را ایجاد کرده است.

85 درصد کرسی های دانشگاه بدون آزمون و رقابت جدی

به گزارش خبرنگاران، دکتر سعیدرضا عاملی در همایش ملی سنجش علمی و آزمون های ورودی آموزش عالی: مبانی، چالش ها و راهکارها گفت: امیدوارم این همایش بتواند مصوبه جلسه 843 شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر سیاست ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی(پس از خاتمه متوسطه) در قالب مبانی، چالش ها و راهکارها بتواند با ساز و کار نوینی زمینه ساز اجرایی شدن آن را فراهم کند.

وی افزود: مصوبه اخیر کنکور مطالبه 40 ساله کشور و چه بسا قبل از انقلاب اسلامی است در واقع روش سنجش و پذیرش به شکلی است که سرنوشت داوطلب را در چهار ساعت کنکور سراسری مشخص می کند، با این مصوبه تبدیل به ظرفیت جدیدی شده که 60 درصد سنجش در دوره دبیرستان شکل بگیرد. این دیدگاه مدلی است که نظام آموزش و پرورش و فعالیت 12 ساله معلمان و تلاش دانش آموزان را مورد توجه قرار می دهد تا در راستا زندگی شان نقش آفرینی کنند.

استاد دانشگاه تهران اجرای مصوبه جلسه 843 در سال 1402 را روشی اعتمادآفرین دانست و گفت: نظام سنجش و پذیرش ساختاری قابل اعتماد دارد و اگر نواقصی هم وجود دارد تا اجرایی شدن مصوبه باید برطرف شود. بنابراین باید گفت یکی از مزیت های نظام سنجش و پذیرش آزمون سراسری، اعتمادآفرینی، امنیت و سلامت آزمون ها است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به منقضی شدن روش فعلی برگزاری آزمون سراسری در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا، شرح داد: هم نظام آموزش و پرورش نقش مشخص کننده ای در تعین بخشی به شرایط متقاضی در دانشگاه دارد و هم دانشگاه نقش جدی در پذیرش آنها دارد. با اتخاذ روش فعلی برگزاری کنکور سراسری، هم آموزش و پرورش را کم کارکرد و بی کارکرد کرده ایم و هم دانشگاه های کشور نقش جدی در پذیرش داوطلبین ندارند.

دکتر سعیدرضا عاملی اظهار کرد: به هر حال رقابت کنکور سراسری تنها برای 15 درصد جایگاه های دانشگاه ها است و 85 درصد کرسی های دانشگاه بدون آزمون و رقابت جدی، برای داوطلبان امکان ورود به دانشگاه ها را ایجاد کرده است.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ وی افزود: در واقع 70 درصد افراد شرکت کننده در کنکور، متقاضی رشته های پزشکی هستند بنابراین یک فشار حداکثری بر روی داوطلبان پزشکی(علوم تجربی) ایجاد کرده ایم؛ لذا این مصوبه با اصول کارشناسیِ همراه با مطالعات مقایسه ای، همکاری و هم فکری متخصصین آموزش عالی کشور و نیز آموزش و پرورش بوده است و امیدوارم این همایش بتواند ساز و کارهای اطمینان بخشی در اجرای این مصوبه فراهم کند. نکات ریز و کارشناسی جدی این حوزه باید از زبان متخصصین امر گفته شود تا شرایط بهینه و پیروز تری در نظام سنجش و پذیرش کشور را ببینیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 دی 1400 بروزرسانی: 18 دی 1400 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 2049

به "85 درصد کرسی های دانشگاه بدون آزمون و رقابت جدی" امتیاز دهید

1 کاربر به "85 درصد کرسی های دانشگاه بدون آزمون و رقابت جدی" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "85 درصد کرسی های دانشگاه بدون آزمون و رقابت جدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید