آمار تازه از تعداد کلاهک های هسته ای انگلیس

به گزارش دانشنامه آریایی، فارس نوشت: یک سازمان غیرانتفاعی که در زمینه مسائل جهانی مرتبط با سلاح های هسته ای فعالیت می نماید گزارش داده انگلیس در حال حاضر 225 کلاهک هسته ای در اختیار دارد.

آمار تازه از تعداد کلاهک های هسته ای انگلیس

بولتن دانشمندان اتمی نوشته زرادخانه هسته ای انگلیس متشکل از 225 کلاهک هسته ای است که 120 عدد از آنها آماده استقرار روی زیردریایی های هسته ای مجهز به موشک های بالیستیک این کشور هستند.

مطابق این گزارش، این برآورد بر اساس اطلاعات علنی موجود درباره اندازه زرادخانه هسته ای انگلیس، گفت وگو با مقام های این کشور و تحلیل ساختار نیروهای هسته ای لندن اجرا شده است.

انگلیس هنوز اسناد مربوط به اندازه زرادخانه هسته ای خود را از رده محرمانه خارج ننموده است، اما ویلیام هیگ، وزیر خارجه اسبق انگلیس درمصاحبه ای سال 2010 اظهار داشت دولت انگلیس طی سال های آینده حداکثر کلاهک های هسته ای موجود در زرادخانه تسلیحاتی این کشور را به حداکثر 225 کلاهک خواهد رساند.

وزارت دفاع انگلیس سال 2013 مدعی شد که کاهش کلاهک های هسته ای این کشور به 225 کلاهک در همان سال 2010 اجرا شده است.

دولت انگلیس در اکتبر 2010 در سند آنالیز راهبردی مسائل دفاعی و امنیتی اظهار داشت میخواهد تعداد کل کلاهک های موجود در زرادخانه تسلیحاتی خود را به حداکثر 180 کلاهک برساند. در همین سند در سال 2015 مقرر شده بود که تعداد کلاهک ها تا اواسط سال 2020 به رقم یاد شده کاهش پیدا نمایند.

با وجود این، بولتن دانشمندان اتمی نوشته به نظر می رسد طی این سال ها علی رغم این اظهارات شمار کلاهک های هسته ای موجود در زرادخانه انگلیس تقریباً در عدد 225 ثابت مانده و تغییر ننموده است. انگلیس، کلاهک های از رده خارج شده را به انبار منتقل نموده اما آنها را منهدم ننموده است.

دولت انگلیس اسفندماه گذشته اظهار داشت میخواهد زرادخانه تسلیحاتی خود را توسعه دهد. این مسئله با اعتراض ایران و چند کشور دیگر روبروشد. لندن اعلام نموده بود دولت انگلیس که آنالیز های اجرا شده در زمینه سیاست دفاعی و خارجی نشان می دهد نمی تواند به تعهداتش برای کاهش زرادخانه اتمی خود پایبند باشد.

در گزارش دولت انگلیس در آن موقع با اشاره به آنچه تهدیدهای تروریستی خوانده شد تصریح شده بود انگلیس شمار کلاهک های خود را تا حداکثر 260 کلاهک افزایش خواهد داد.

روزنامه تلگراف گزارش داد، در صورت عملی شدن افزایش تعداد کلاهکهای اتمی بریتانیا، برای نخستین بار از سرانجام جنگ سرد به این سو خواهد بود که شمار کلاهک های اتمی این کشور افزایش پیدا می نماید.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 27 خرداد 1400 بروزرسانی: 27 خرداد 1400 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1788

به "آمار تازه از تعداد کلاهک های هسته ای انگلیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمار تازه از تعداد کلاهک های هسته ای انگلیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید