جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز سه شنبه 20 آبان ماه 99

به گزارش دانشنامه آریایی، شاخص کل بورس صعودی شد. در 30 دقیقه ابتدایی بازار امروز شاخص کل بورس تهران کار خود را با رشد هشت هزار و 100 واحدی شروع کرد و شاهد خودنمایی رنگ سبز در نقشه بازار هستیم. در ساعات اولیه امروز شاخص کل 67 صدم و شاخص هم وزن 19 صدم رشد نموده اند. عمده رشد شاخص کل در بر عهده نماد های فملی، فولاد، کچاد، خودرو، کگل و نوری بوده است.

جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز سه شنبه 20 آبان ماه 99

خودنمایی رنگ سبز در تابلو بورس

به گزارش خبرنگاران، در ساعات اولیه معاملات امروز سه شنبه 20 آبان ماه، از مجموع 296 نماد بورسی معامله شده حدود 170 نماد قرمزرنگ هستند و 126 نماد با افزایش قیمت سهام نسبت به روز گذشته روبرو شده اند. از طرف دیگر در فرابورس از مجموع 206 نماد معامله شده در ساعات اولیه، 137 نماد ارزش سهام خود را از دست داده اند و 69 نماد با رنگ سبز روی تابلو ظاهر شده اند که نشان می دهد اکثریت نماد های بازار سرمایه امروز با کاهش قیمت سهام روبرو هستند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز سه شنبه 20 آبان ماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

آنالیز نقشه بازار در ابتدای معاملات امروز نشان از یک بازار متعادل رو به رشد دارد. در این بازار گروه خودرو و ساخت قطعات بیشترین معاملات را به خود اختصاص داده و اغلب نماد های این گروه از جمله خودرو، خساپا، ختور، خپارس، خاهن و خزر سبزرنگ هستند. هرچند خگستر با آن ها همراهی نمی نماید و امروز با کاهش قیمت روبرو شده. حکشتی بعد از مدت ها از صف فروش خلاص شد و پرمعامله ترین نماد بازار امروز به حساب می آید. هرچند نماد حکشتی هنوز سبزرنگ نشده، اما جمع آوری صف فروش آن می توان نکته مثبتی برای سهامداران این زیرمجموعه شستا باشد. صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله مثل دیروز شرایط مساعدی دارند و قیمت واحد های صندوق های سهامی حدود پنج درصد یا بیشتر افزایش پیدا نموده است. فلزات اساسی فرایند مشخصی ندارند. در بین آن ها فملی و کاوه چهار درصد رشد نموده اند، فولاد دو درصد افزایش قیمت دارد، ذوب بدون تغییر نسبت به دیروز باقی مانده و فساپا، فنورد، کویر و چند نماد دیگر فلزی صف فروش دارند. محصولات شیمیایی امروز صعودی هستند و در چند نماد از جمله نوری، آریا و زاگرس شاهد تشکیل صف خرید هستیم. پالایشگاه ها امروز با صف های فروش خداحافظی نموده اند، اما همچنان با قیمتی پایین تر از قیمت سرانجامی دیروز معامله می شوند. بانک ها از جمله وبلمت، وبصادر و وپارس تغییر چندانی نسبت به روز گذشته ندارند. بورس ها از جمله انرژی 3، فرابورس و بورس قرمزرنگ هستند و کاشی و سرامیک، استخراج کانه ها و سیمانی از جمله گروه های سبز بازار امروز به حساب می آیند.

سنگین ترین صف های خرید و فروش بازار امروز

نماد خپارس بعد از تایید افزایش سرمایه 400 درصدی برای چهارمین روز پیاپی صف خرید سنگینی دارد و امروز در صدر فهرست سنگین ترین صف های خرید قرار گرفته است. در ساعات ابتدایی معاملات امروز حدود هزار و 900 سهامدار برای خرید 96 میلیون سهم خپارس به ارزش 58 میلیارد تومان سفارش ثبت نموده اند. نماد ونوین هم با صف خرید 46 میلیارد تومانی در رتبه دوم واقع شده است. دارویی ها هنوز روی بورس هستند و نماینده آن ها یعنی برکت با صف خرید 37 میلیارد تومانی در رتبه سوم فهرست سنگین ترین صف های خرید خودنمایی می نماید. در ابتدای معاملات امروز 54 نماد صف خرید دارند که ارزش کل صف های خرید به حدود 700 میلیارد تومان می رسد.

در آن سوی بازار، وملی، کسعدی و ثشاهد امروز هم با صف فروش قدرتمند خود سهامدارانشان را ناامید نموده اند. ارزش صف فروش وملی امروز به حدود 233 میلیارد تومان می رسد. کسعدی صف 137 میلیارد تومانی و ثشاهد هم صف فروش 131 میلیارد تومانی دارد. پشت سر ان ها نماد های کرمان، وساپا، شیران و غنوش به چشم می خورند. آنالیز ها نشان می دهد امروز 204 نماد که 40 درصد بازار سرمایه را تشکیل می دهند، صف فروشی به ارزش سه هزار و 500 میلیارد تومان دارند.

کاهش سه هزار واحدی شاخص بورس با نوسانات سینوسی

شاخص کل بورس تهران در سرانجام معاملات امروز سه شنبه 20 آبان ماه با کاهش سه هزار و 252 واحدی به کار خود سرانجام داد و به رقم یک میلیون و 211 هزار و 912 واحد رسید. در ابتدای روز شاخص کل تا حدود 10 هزار واحد رشد نموده بود و با تغییر فرایند صعودی در نیمه معاملات، نهایتا شاخص بورس چند پله پایین تر از روز گذشته ایستاد. امروز نماد های کگل، کچاد و فملی بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند و نماد های وامید، جم، شتران و حکشتی در کاهش شاخص کل تاثیرگذار بودند. امروز شاخص کل 27 صدم و شاخص هم وزن 33 صدم درصد کاهش پیدا کرد که نشان می دهد شرایط شرکت های کوچک در بازار امروز بدتر از نماد های شاخص ساز بود.

نقشه بازار در سرانجام معاملات روز سه شنبه 20 آبان ماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

آنالیز نقشه بازار در سرانجام معاملات امروز سه شنبه نشان می دهد خیلی از گروه ها نتوانستند تا سرانجام معاملات فرایند صعودی را خود را حفظ نمایند. در بازار امروز بیشترین معامله مربوط به گروه خودرویی ها بود که در این آن ها خودرو و خساپا کمی صعودی و خگستر و ختور کاملا نزولی بودند. صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله امروز عموما سبزرنگ بودند و با افزایش نسبی قیمت روبرو شدند. فلزات اساسی امروز عموما قرمزرنگ بودند و صرفا نماد های عظیم این گروه با افزایش نسبی قیمت روبرو شدند. از جمله آن ها می توان به فولاد، فملی، فخوز و کاوه اشاره نمود. مصحولات شیمیایی امروز فرایند مشخصی نداشتند. نوری، زاگروس، شاروم و شدوص با صف خرید و شگویا، شکلر و شلرد با صف فروش به کار خود سرانجام دادند. بانک ها شرایط مشابهی داشتند. در بین آن ها ونوین و وپست صف خرید بودند، وبصادر و وپارس صف فروش. وبملت و وپاسار هم با نوسان جزئی نسبت به روز گذشته به کار خود سرانجام دادند. امروز حکشتی نتوانست به مدار صعودی برسد، اما جمع آوری صف فروش سنگین آن نشانه ای مثبت برای فرایند روز های آینده است. پالایشگاه ها امروز تا سرانجام ساعات معاملات دوباره به صف فروش رفتند و پنج درصد دیگر ارزش خود را از دست دادند. انبوه سازی ها، غذایی ها و کانه های فلزی از جمله گروه های سبزرنگ بازار امروز بودند.

خروج از شرایط قرمز ارزش معاملات

معامله گران بورس امروز حدود 9 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق اقتصادی را در قالب 865 هزار معامله به ارزش شش هزار و 47 میلیارد تومان دادوستد کردند. اگر معاملات چهار هزار و 207 میلیارد تومانی فرابورس را هم در نظر بگیریم، ارزش کل معاملات بازار سرمایه امروز به رقمی حدود 10 هزار و 254 میلیارد تومان می رسد. این رقم شاید چندان عظیم نباشد، اما نشان می دهد بازار بی رونق ابتدای هفته با معاملات ناچیز چهار تا شش هزار میلیاردی به سرانجام رسیده است.

یک درصد منابع صندوق توسعه ملی به بورس رسید

بعد گذشت دو ماه از تخصیص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق توسعه بازار سرمایه امروز مدیرعامل شرکت بورس تهران از پرداخت بخشی از منابع خبر داده. علی صحرایی می گوید قرار بود بخشی از منابع صندوق توسعه ملی برای تثبیت بازار سرمایه، امروز تخصیص یابد که محقق شد. مدیرعامل بورس تهران از مبلغ اختصاص یافته توسط صندوق توسعه ملی، اظهار بی اطلاعی نموده است.

حقوقی ها امروز چقدر حمایت کردند؟

آنالیز تغییر مالکیت سهام از حقیقی به حقوقی در بازار نشان می دهد امروز شرکت های حقوقی در مجموع حدود 755 میلیارد تومان سهام از سهامداران حقیقی خریده اند. عمده این تغییر مالکیت در 30 دقیقه سرانجامی بازار امروز رخ داده است. امروز شرکت های حقوقی بیشترین حمایت را در نماد های خساپا، فولاد، شبندر، شکلر، شتران، وپارس، وخارزم، شبریز، فملی و وبملت داشتند و در طرف مقابل در نماد های نوری، زاگرس، ونوین، ودی، کچاد، گدنا، شاروم، ثبهساز، وپست و ختور فروشنده بودند.

پیش بینی بورس فردا چهارشنبه 21 آبان ماه

بورس دوباره وارد یک مرحله پرنوسان شده. درست مشابه آنچیزی که در نیمه دوم شهریورماه رخ داد و شاخص کل در محدوده 1.6 تا 1.7 میلیون واحد گیر افتاده بود، حالا انگار باید چند روزی با شاخص یک میلیون و 200 هزار واحدی سر کنیم. محمدعلی حقانی نسب، کارشناس بازار سرمایه در رابطه با فرایند بازار فردا می گوید به نظر می رسد فردا نیز میان عرضه و تقاضا تعادل برقرار باشد، اما فعلا نشانه های سرانجام اصلاح بازار سهام به چشم نمی خورد. این کارشناس در رابطه با صف های فروش بازار سهام می گوید هرچند بازار سهام در ابتدا فروش سنگینی ندارد، اما ورود سرمایه برای خرید هم ندارد تا فرایند بازار سهام را بهتر کند، در فرایند منفی صف های فروش سنگین نیست، اما با کمی بهبود فرایند بازار سهام فروشنده زیاد می گردد و بازار سهام دوباره فرایندی نزولی پیدا می نماید.

منبع: فرارو
انتشار: 23 آذر 1399 بروزرسانی: 23 آذر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1446

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز سه شنبه 20 آبان ماه 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز سه شنبه 20 آبان ماه 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید