قلعه نودوز یا نقدوز؛ از قلعه های تاریخی منطقه ارسباران، عکس

به گزارش دانشنامه آریایی، قلعه نودوز یا نقدوز که به قلعه داغ نیز معروف است یکی از قلعه های تاریخی منطقه ارسباران است که در 25 کیلومتری جنوب شرقی شهر اهر در روستای نقدوز محلی بین اهر و مشگین شهر و در گردنه ای معروف به نودوز برفراز قله کوهی مرتفع، مشرف بر رودخانه اهرچای واقع شده است.

قلعه نودوز یا نقدوز؛ از قلعه های تاریخی منطقه ارسباران، عکس

ورود به آن فقط از یال شمالی کوه امکان پذیر است ارتفاع برج این قلعه 11 متر است که با سنگ های تراش خورده رسوبی به رنگ های آجری و زرد و ملات گچ و آهک بنا شده است.

اغلب برج ها و دیواره ها با تکیه بر بدنه سنگی کوه استوار شده اند و امکان نقب زنی به داخل قلعه را به حداقل رسانده اند. قسمت بالای دیواره ها با خشت و گل ساخته شده که به مرور زمان از بین رفته و چندین متر از ارتفاع آن کم شده است.

قلعه نودوز، در 25 کیلومتری جنوب شرقی شهر اهر در روستای نقدوز قرار گرفته است

قدمت این قلعه را که برای مقاصد نظامی ساخته اند و بر کوهستان های اطراف خود تسلط کافی دارد ظاهرا منسوب به دوره ساسانی است و دارای دو برج و یک دیوار مدور می باشد، که دو برج را به یکدیگر متصل می کند و در زیر آن برج دیگری واقع بوده که قسمت هایی از آن خراب شده و از بین رفته است.

در دوره اسلامی و احتمالا اوایل اسلام بر فراز قلعه تاسیسات دیگری ساخته شده است که از خشت خام می باشد. وجود باران های مداوم، خشت های گلی را فرسوده و از بین برده است و تنها اثری از آن ها باقی مانده است. قلعه فقط در بخشی که به جاده و گردنه مشرف است، تاسیساتی دارد. طرف دیگر آن دره بسیار عمیق و وحشتناک است که راه به جایی ندارد.

قلعه داغ (قلعه نودوز) در تاریخ 25 اسفند 1345 با شمارهٔ ثبت 628 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است اما متأسفانه به جهت عدم رسیدگی و بازسازی و بازسازی از سوی سازمان میراث فرهنگی و توریستی در حال تخریب می باشد.

قلعه نودوز در تاریخ 25 اسفند 1345 با شمارهٔ ثبت 628 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

قلعه های تاریخی ارسباران شامل : پشتاب (پشتو قلعه سی)، قلعه جمهور(قلعه بابک)، قلعه جوشین، قلعه نقدوز (نودوز) و سایر قلعه های این منطقه سالانه پذیرای هزاران نفر توریست و علاقمند به آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی و توریستی می باشند.

منبع: گردشبان
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1578

به "قلعه نودوز یا نقدوز؛ از قلعه های تاریخی منطقه ارسباران، عکس" امتیاز دهید

1 کاربر به "قلعه نودوز یا نقدوز؛ از قلعه های تاریخی منطقه ارسباران، عکس" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه نودوز یا نقدوز؛ از قلعه های تاریخی منطقه ارسباران، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید