کرمانشاه رتبه هشتم سالمندی کشور

به گزارش دانشنامه آریایی، معاون توانبخشی بهزیستی استان گفت : کرمانشاه از نظر درصد سالمندی جمعیت رتبه هشتم را بین استان های کشور دارد.

کرمانشاه رتبه هشتم سالمندی کشور

نیلوفر اختیاری معاون توانبخشی بهزیستی استان با اشاره به نامگذاری 6 تا 12 مهر ماه به عنوان هفته سالمند گفت : هم اکنون کرمانشاه با سهم 10.47 درصدی سالمندان از جمعیت استان، رتبه هشتم را بین استان های کشور دارد و در این بین گیلان با 15.19 درصد و سیستان و بلوچستان با 4.92 درصد به ترتیب پیرترین و جوان ترین استان های کشور هستند.

وی تعداد سالمندانی که در استان کرمانشاه به نوعی از بهزیستی خدمات می گیرند را 24 هزار و 224 نفر گفت و اضافه نمود: از این تعداد 12 هزار و 808 نفر زن و مابقی مرد هستند.

معاون توانبخشی بهزیستی استان کرمانشاه با بیان اینکه هم اکنون در استان کرمانشاه پنج مرکز شبانه روزی، سه تیم ویزیت در منزل، هفت مرکز روزانه (پنج مرکز در کرمانشاه، یک مرکز در اسلام آبادغرب و یک مرکز در سرپل ذهاب) و یک خانه حمایتی فعال است، اضافه نمود: در مراکز شبانه روزی بیشتر خدمات مراقبتی، توانبخشی، پرستاری، مددکاری، توانپزشکی و... ارائه می گردد.

اختیاری ادامه داد: خدمات مراکز روزانه عمدتا شامل پرستاری، فیزیوتراپی، فرهنگی، کاردرمانی و... است.

وی با بیان اینکه در مرکز حمایتی نیز سالمندانی که توان نگهداری از خود را دارند در کنار مراکز شبانه روزی نگهداری می شوند، تاکید نمود: شیوه خدمات تیم های ویزیت در منزل نیز شامل اعزام تیم های سیار به منازل سالمندان و ارائه خدمات پرستاری، مددکاری، روانشناسی و ... است.

به گفته این مسئول، 1245 نفر در مراکز شبانه روزی نگهداری از سالمندان استان هستند، 399 نفر در مراکز روزانه خدمات دریافت می نمایند و 444 نفر هم از خدمات ویزیت در منزل بهره مند می شوند.

معاون توانبخشی بهزیستی استان کرمانشاه سپس به نگرانی که از روند رشد سالمندی وجود دارد اشاره نمود و یادآور شد: همه کوشش بر این است که سالمندان دوران سالمندی خود را خوب و با کیفیت طی نمایند.

اختیاری با بیان اینکه در گذشته دوران سالمندی معمولا به محدوده سنی بیش از 60 سال اتلاق می شد، گفت: اکنون محدوده 60 تا تا 75 سال به عنون سالمندی جوان، محدوده 75 تا 90 سالی به عنوان میان سالمندی و محدوده بالای 90 سال به عنوان دوران پیری محسوب می گردد.

وی اضافه نمود: هدف اصلی این است که سالمندان دو دوره اول میانسالی خود را با کیفیت بهتری طی نمایند و کمتر دچار معلولیت و از کارافتادگی شوند.

معاون توانبخشی بهزیستی استان کرمانشاه بهبود شرایط برای سالمندان را نیازمند همکاری همه بخش ها خصوصا تامین اجتماعی، دانشگاه علوم پزشکی و ... دانست و با بیان اینکه بهزیستی تنها به میزان بضاعت خود می تواند امور را بهبود ببخشد، بیان کرد: برای بهبود کیفیت زندگی سالمندان در سال 1396 سند ملی سالمندان به تصویب رسید .

خبرنگاران کرمانشاه کرمانشاه

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 7 مهر 1401 بروزرسانی: 7 مهر 1401 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 2277

به "کرمانشاه رتبه هشتم سالمندی کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرمانشاه رتبه هشتم سالمندی کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید